Schools School Districts
Click here to update our playoff information (email us)
Honor Players
2019-2020 UIL Girls Basketball All-District 28-3A
SUPERLATIVES
Award | Pos. | Player | CL | HT | School |
---|---|---|---|---|---|
Defensive MVP | Makayla Cooper | Sr. | 0-5 | Columbus | |
MVP | Kaitlin Harris | Sr. | 0-11 | Columbus | |
Newcomer | Airyanna Rodriguez | Fr. | 1-11 | Schulenburg | |
Offensive MVP | Brynlee Hollas | Sr. | 0-5 | Schulenburg | |
Sixth Man MVP | Morgan Marburger | Jr. | 0-11 | Schulenburg |
FIRST TEAM
Pos. | Player | CL | HT | School | |
---|---|---|---|---|---|
Sarah Autrand | Sr. | 0-10 | Edna | ||
Emily Drummond | Sr. | 1-2 | Hallettsville | ||
Julie Guentert | Jr. | 1-10 | Schulenburg | ||
Melani Guzman | Sr. | 1-10 | Edna | ||
Andrea Lanpher | Sr. | 0-10 | Columbus | ||
Erica Otto | Jr. | 0-2 | Schulenburg | ||
Andrea Shropshire | Jr. | 1-10 | Columbus | ||
Kayla Starns | Sr. | 0-4 | Hallettsville | ||
Katelynn Stout | Jr. | 0-3 | Vanderbilt Industrial | ||
Erin Treybig | Sr. | 0-4 | Schulenburg |
SECOND TEAM
Pos. | Player | CL | HT | School | |
---|---|---|---|---|---|
Kendall Binder | Jr. | 1-0 | Columbus | ||
Nicole Escamilla | Sr. | 0-5 | Vanderbilt Industrial | ||
Farrah Hemphill | Sr. | 1-9 | Columbus | ||
Eryka Hosey | Jr. | 1-11 | Bloomington | ||
Macy Kolacny | Fr. | 0-5 | Ganado | ||
Ky Kusak | So. | 1-2 | Vanderbilt Industrial | ||
Kila Rodas | So. | 1-2 | Edna | ||
Emily Rodriguez | Jr. | 1-3 | Schulenburg | ||
Lauren Scott | Jr. | 0-5 | Altair Rice | ||
Kylee Starns | Sr. | 0-1 | Hallettsville | ||
Kaylee Svetlik | So. | 2-9 | Hallettsville | ||
Abbey Wellborn | Sr. | 1-9 | Schulenburg | ||
Diondra Williams | Jr. | 1-11 | Edna |
HONORABLE MENTION
Pos. | Player | CL | HT | School | |
---|---|---|---|---|---|
Kambri Adams | Sr. | 0-10 | Schulenburg | ||
Wendy Blanco | Jr. | 0-4 | Ganado | ||
Sarah Brogger | Jr. | 1-3 | Vanderbilt Industrial | ||
Aleaja Grounds | Jr. | 0-3 | Altair Rice | ||
Ariel Haas | Fr. | 2-8 | Edna | ||
Tamera Hosey | Jr. | 1-8 | Bloomington | ||
Molly Janssen | Sr. | 0-1 | Ganado | ||
Jalayaha Johnson | Jr. | 0-2 | Altair Rice | ||
Haylee Lonis | Sr. | 0-4 | Vanderbilt Industrial | ||
Kyleigh Matula | Fr. | 1-0 | Vanderbilt Industrial | ||
Landry Payne | Jr. | 0-11 | Vanderbilt Industrial | ||
Jordan Sommer | So. | 0-3 | Schulenburg | ||
Alissa Soto | Sr. | 0-3 | Hallettsville | ||
Treasure Upson | Fr. | 1-3 | Columbus | ||
Alanah Ventroy | Sr. | 0-2 | Bloomington | ||
Cameryn Webernick | So. | 2-0 | Ganado | ||
Elaina Woods | Jr. | 0-4 | Altair Rice | ||
Courtney Woytek | So. | 1-0 | Hallettsville | ||
Kyrstin Zarate | So. | 1-3 | Edna |
ACADEMIC FIRST TEAM
Copyright ©2010-2024, Grace Media. All Rights Reserved.