Schools School Districts
Click here to update our playoff information (email us)
<< Back to history
School:
School:
Search Results: Grapevine
Tournament | Team / Athlete | test | Event | Place | Result |
---|---|---|---|---|---|
2020 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
Class 5A | Grapevine | 10th | 69 | ||
Class 5A | 1) Gavin Carey 3) Ethan Sparks | 2) Grant Ghormley 4) Blake Gibson | 400-yard Free Relay | 8th | 3:13.49 |
Class 5A | Blake Gibson | 200-yard Free | 8th | 1:45.97 | |
Class 5A | Grant Ghormley | 200-yard IM | 16th | 2:05.05 | |
Class 5A | Blake Gibson | 100-yard Free | 8th | 47.33 | |
Class 5A | 1) Gavin Carey 3) Ethan Sparks | 2) Jared Fletcher 4) Blake Gibson | 200-yard Free Relay | 7th | 1:29.21 |
District 6-5A | Grapevine | 2nd | 364.50 | ||
District 6-5A | 1) Carson Hall 3) David Simpson | 2) Grant Ghormley 4) Dean Frohm | 200-yard Medley Relay | DQ | |
District 6-5A | Carson Hall | 100-yard Back | 2nd | 58:00.05 | |
District 6-5A | David Simpson | 100-yard Back | 3rd | 58:00.06 | |
District 6-5A | Grant Ghormley | 100-yard Breast | 1st | 1:05:00.07 | |
District 6-5A | Benjamin Kobel | 100-yard Breast | 3rd | 1:08:00.02 | |
District 6-5A | Adison Palmer | 100-yard Breast | DQ | ||
District 6-5A | 1) Gavin Carey 3) Benjamin Kobel | 2) Grant Ghormley 4) Blake Gibson | 400-yard Free Relay | 1st | 3:29:00.03 |
District 6-5A | Blake Gibson | 200-yard Free | 1st | 1:46:00.07 | |
District 6-5A | Dean Frohm | 200-yard Free | 4th | 1:55:00.04 | |
District 6-5A | Hayden Carey | 200-yard Free | DQ | ||
District 6-5A | Grant Ghormley | 200-yard IM | 1st | 2:10:00.01 | |
District 6-5A | Ritvik Kammend | 200-yard IM | 10th | 2:55:00.08 | |
District 6-5A | Gavin Carey | 50-yard Free | 1st | 23:00.02 | |
District 6-5A | Carson Hall | 50-yard Free | 4th | 23:00.07 | |
District 6-5A | Hayden Carey | 50-yard Free | 10th | 26:00.04 | |
District 6-5A | Adison Palmer | 50-yard Free | 24th | 33:00.02 | |
District 6-5A | Gavin Richardson | One-Meter Diving | 1st | 303.35 | |
District 6-5A | Blake Gibson | 100-yard Free | 1st | 47:00.09 | |
District 6-5A | Gavin Carey | 100-yard Free | 2nd | 50:00.07 | |
District 6-5A | David Simpson | 100-yard Free | 4th | 52:00.01 | |
District 6-5A | Benjamin Kobel | 100-yard Free | 6th | 55:00.00 | |
District 6-5A | Dean Frohm | 500-yard Free | 3rd | 5:24:00.00 | |
District 6-5A | Ritvik Kammend | 500-yard Free | 8th | 6:48:00.07 | |
District 6-5A | 1) Gavin Carey 3) Dean Frohm | 2) Carson Hall 4) Blake Gibson | 200-yard Free Relay | 1st | 1:33:00.00 |
Region II-5A | Grapevine | 1st | 266 | ||
Region II-5A | David Simpson | 100-yard Back | 4th | 57.61 | |
Region II-5A | Carson Hall | 100-yard Back | 7th | 59.05 | |
Region II-5A | Benjamin Kobel | 100-yard Breast | 6th | 1:05.18 | |
Region II-5A | Grant Ghormley | 100-yard Breast | DQ | ||
Region II-5A | 1) Gavin Carey 3) Ethan Sparks | 2) Grant Ghormley 4) Blake Gibson | 400-yard Free Relay | 1st | 3:14.42 |
Region II-5A | Blake Gibson | 200-yard Free | 1st | 1:43.18 | |
Region II-5A | Dean Frohm | 200-yard Free | 7th | 1:56.82 | |
Region II-5A | Grant Ghormley | 200-yard IM | 1st | 2:03.36 | |
Region II-5A | Gavin Carey | 50-yard Free | 5th | 22.58 | |
Region II-5A | Carson Hall | 50-yard Free | 8th | 23.54 | |
Region II-5A | Gavin Richardson | One-Meter Diving | 11th | 326.35 | |
Region II-5A | Blake Gibson | 100-yard Free | 1st | 47.31 | |
Region II-5A | Gavin Carey | 100-yard Free | 3rd | 49.32 | |
Region II-5A | David Simpson | 100-yard Free | 6th | 51.49 | |
Region II-5A | Dean Frohm | 500-yard Free | 5th | 5:18.54 | |
Region II-5A | 1) Gavin Carey 3) Ethan Sparks | 2) Jared Fletcher 4) Blake Gibson | 200-yard Free Relay | 1st | 1:28.79 |
2019 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
Class 5A | Grapevine | 45th | 7 | ||
Class 5A | 1) Gavin Carey 3) Jackson Schubert | 2) Blake Gibson 4) Ethan Sparks | 400-yard Free Relay | DQ | |
Class 5A | Ethan Sparks | 200-yard Free | 12th | 1:45.94 | |
Class 5A | Gavin Richardson | One-Meter Diving | 15th | 256.30 | |
District 11-5A | Grapevine | 1st | 133 | ||
District 11-5A | 1) Carson Hall 3) David Simpson | 2) Grant Ghormley 4) Dean Frohm | 200-yard Medley Relay | 3rd | 1:51.34 |
District 11-5A | Carson Hall | 100-yard Back | 5th | 1:01.87 | |
District 11-5A | David Simpson | 100-yard Back | 6th | 1:02.48 | |
District 11-5A | Jared Fletcher | 100-yard Back | 7th | 1:04.47 | |
District 11-5A | Dylan Fletcher | 100-yard Back | 12th | 1:14.59 | |
District 11-5A | Benjamin Kobel | 100-yard Breast | 3rd | 1:07.09 | |
District 11-5A | Grant Ghormley | 100-yard Breast | 4th | 1:07.43 | |
District 11-5A | Ritvik Kammend | 100-yard Breast | 15th | 1:26.16 | |
District 11-5A | 1) Gavin Carey 3) Jackson Schubert | 2) Blake Gibson 4) Ethan Sparks | 400-yard Free Relay | 1st | 3:27.51 |
District 11-5A | Ethan Sparks | 200-yard Free | 3rd | 1:51.78 | |
District 11-5A | Blake Gibson | 200-yard Free | 4th | 1:52.82 | |
District 11-5A | Gavin Carey | 200-yard Free | 5th | 1:55.42 | |
District 11-5A | Dean Frohm | 200-yard Free | 6th | 1:57.97 | |
District 11-5A | Grant Ghormley | 200-yard IM | 3rd | 2:12.79 | |
District 11-5A | Christian Reed | 200-yard IM | 8th | 2:32.53 | |
District 11-5A | Ritvik Kammend | 200-yard IM | 11th | 2:48.72 | |
District 11-5A | Zac Adkins | 200-yard IM | DQ | ||
District 11-5A | Jackson Schubert | 50-yard Free | 4th | 23.76 | |
District 11-5A | Carson Hall | 50-yard Free | 6th | 24.94 | |
District 11-5A | Logan Bennett | 50-yard Free | 8th | 25.36 | |
District 11-5A | Benjamin Kobel | 50-yard Free | 8th | 25.36 | |
District 11-5A | Gavin Richardson | One-Meter Diving | 3rd | 248.80 | |
District 11-5A | David Simpson | 100-yard Butterfly | 8th | 1:01.12 | |
District 11-5A | Christian Reed | 100-yard Butterfly | 12th | 1:12.86 | |
District 11-5A | Dylan Fletcher | 100-yard Butterfly | 13th | 1:15.28 | |
District 11-5A | Jackson Schubert | 100-yard Free | 2nd | 51.14 | |
District 11-5A | Gavin Carey | 100-yard Free | 3rd | 51.58 | |
District 11-5A | Jared Fletcher | 100-yard Free | 7th | 54.65 | |
District 11-5A | Zac Adkins | 100-yard Free | 14th | 1:01.14 | |
District 11-5A | Ethan Sparks | 500-yard Free | 2nd | 5:12.73 | |
District 11-5A | Dean Frohm | 500-yard Free | 3rd | 5:28.38 | |
District 11-5A | Logan Bennett | 500-yard Free | 4th | 5:31.57 | |
District 11-5A | 1) Gavin Carey 3) Jackson Schubert | 2) Blake Gibson 4) Ethan Sparks | 200-yard Free Relay | 5th | 1:37.12 |
Region III-5A | Grapevine | 4th | 184 | ||
Region III-5A | 1) Carson Hall 3) David Simpson | 2) Grant Ghormley 4) Dean Frohm | 200-yard Medley Relay | 11th | 1:47.75 |
Region III-5A | Carson Hall | 100-yard Back | 14th | 1:01.25 | |
Region III-5A | Grant Ghormley | 100-yard Breast | 10th | 1:04.00 | |
Region III-5A | Benjamin Kobel | 100-yard Breast | 14th | 1:06.43 | |
Region III-5A | 1) Gavin Carey 3) Jackson Schubert | 2) Blake Gibson 4) Ethan Sparks | 400-yard Free Relay | 3rd | 3:14.37 |
Region III-5A | Ethan Sparks | 200-yard Free | 3rd | 1:46.18 | |
Region III-5A | Blake Gibson | 200-yard Free | 4th | 1:46.67 | |
Region III-5A | Gavin Carey | 200-yard Free | 14th | 1:53.75 | |
Region III-5A | Grant Ghormley | 200-yard IM | 11th | 2:07.02 | |
Region III-5A | Jackson Schubert | 50-yard Free | 10th | 23.02 | |
Region III-5A | Gavin Richardson | One-Meter Diving | 2nd | 267.05 | |
Region III-5A | Gavin Carey | 100-yard Free | 7th | 48.94 | |
Region III-5A | Jackson Schubert | 100-yard Free | 8th | 49.92 | |
Region III-5A | Ethan Sparks | 500-yard Free | 6th | 4:55.88 | |
Region III-5A | Logan Bennett | 500-yard Free | 14th | 5:29.14 | |
Region III-5A | Dean Frohm | 500-yard Free | 15th | 5:30.00 | |
Region III-5A | 1) Gavin Carey 3) Jackson Schubert | 2) Blake Gibson 4) Ethan Sparks | 200-yard Free Relay | 8th | 1:31.60 |
2018 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
District 11-5A | Grapevine | 3rd | 104 | ||
District 11-5A | 1) Jared Fletcher 3) Eric He | 2) Grant Ghormley 4) Gavin Carey | 200-yard Medley Relay | 4th | 1:49.86 |
District 11-5A | Jared Fletcher | 100-yard Back | 8th | 1:04.99 | |
District 11-5A | Carson Hall | 100-yard Back | 10th | 1:09.72 | |
District 11-5A | Zac Adkins | 100-yard Back | 13th | 1:18.81 | |
District 11-5A | Ritvik Kammend | 100-yard Back | 17th | 1:30.87 | |
District 11-5A | Grant Ghormley | 100-yard Breast | 3rd | 1:06.19 | |
District 11-5A | Benjamin Kobel | 100-yard Breast | 8th | 1:15.84 | |
District 11-5A | 1) Jared Fletcher 3) Christian Reed | 2) Dean Frohm 4) Jackson Schubert | 400-yard Free Relay | 5th | 3:50.85 |
District 11-5A | Gavin Carey | 200-yard Free | 1st | 1:50.24 | |
District 11-5A | Jackson Schubert | 200-yard Free | 2nd | 1:53.68 | |
District 11-5A | Carson Hall | 200-yard Free | 9th | 2:14.08 | |
District 11-5A | Grant Ghormley | 200-yard IM | 3rd | 2:11.91 | |
District 11-5A | Jared Fletcher | 200-yard IM | 5th | 2:17.74 | |
District 11-5A | Christian Reed | 200-yard IM | 10th | 2:31.08 | |
District 11-5A | Eric He | 50-yard Free | 1st | 23.22 | |
District 11-5A | Logan Bennett | 50-yard Free | 11th | 26.26 | |
District 11-5A | Dean Frohm | 50-yard Free | 17th | 27.30 | |
District 11-5A | Zac Adkins | 50-yard Free | 18th | 27.48 | |
District 11-5A | Gavin Carey | 100-yard Butterfly | 3rd | 56.64 | |
District 11-5A | Eric He | 100-yard Butterfly | 4th | 57.81 | |
District 11-5A | Jackson Schubert | 100-yard Free | 2nd | 52.24 | |
District 11-5A | Christian Reed | 100-yard Free | 11th | 58.67 | |
District 11-5A | Benjamin Kobel | 100-yard Free | 15th | 1:01.59 | |
District 11-5A | Ritvik Kammend | 100-yard Free | 23rd | 1:09.27 | |
District 11-5A | Dean Frohm | 500-yard Free | 2nd | 5:52.57 | |
District 11-5A | Logan Bennett | 500-yard Free | 3rd | 5:57.24 | |
District 11-5A | 1) Grant Ghormley 3) Gavin Carey | 2) Jackson Schubert 4) Eric He | 200-yard Free Relay | 3rd | 1:36.19 |
Region III-5A | Grapevine | 11th | 86 | ||
Region III-5A | 1) Gavin Carey 3) Dean Frohm | 2) Grant Ghormley 4) Christian Reed | 200-yard Medley Relay | 14th | 1:54.08 |
Region III-5A | Grant Ghormley | 100-yard Breast | 9th | 1:01.69 | |
Region III-5A | 1) Logan Bennett 3) Christian Reed | 2) Dean Frohm 4) Jackson Schubert | 400-yard Free Relay | 11th | 3:50.64 |
Region III-5A | Gavin Carey | 200-yard Free | 5th | 1:50.74 | |
Region III-5A | Jackson Schubert | 200-yard Free | 7th | 1:52.88 | |
Region III-5A | Grant Ghormley | 200-yard IM | 11th | 2:06.34 | |
Region III-5A | Gavin Carey | 100-yard Butterfly | 13th | 59.70 | |
Region III-5A | Jackson Schubert | 100-yard Free | 11th | 52.08 | |
Region III-5A | Dean Frohm | 500-yard Free | 14th | 5:40.94 | |
Region III-5A | Logan Bennett | 500-yard Free | 15th | 5:51.10 | |
Region III-5A | 1) Grant Ghormley 3) Logan Bennett | 2) Jackson Schubert 4) Gavin Carey | 200-yard Free Relay | 11th | 1:36.54 |
2017 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
Class 5A | Grapevine | 21st | 37 | ||
Class 5A | David Hallaron | 100-yard Back | 2nd | 49.92 | |
Class 5A | David Hallaron | 200-yard IM | 1st | 1:49.54 | |
Class 5A | 1) Gavin Carey 3) Lyon Lee | 2) Eric He 4) David Hallaron | 200-yard Free Relay | DQ | |
District 11-5A | Grapevine | 1st | 141 | ||
District 11-5A | 1) David Hallaron 3) Eric He | 2) Grant Ghormley 4) Lyon Lee | 200-yard Medley Relay | 1st | 1:45.90 |
District 11-5A | David Hallaron | 100-yard Back | 1st | 52.38 | |
District 11-5A | Jared Fletcher | 100-yard Back | 6th | 1:05.11 | |
District 11-5A | Jose David Martinez | 100-yard Back | DQ | ||
District 11-5A | Grant Ghormley | 100-yard Breast | 3rd | 1:08.47 | |
District 11-5A | Ritvik Kammend | 100-yard Breast | 16th | 1:41.02 | |
District 11-5A | 1) Gavin Carey 3) Grant Ghormley | 2) Jackson Schubert 4) Vivek Tanna | 400-yard Free Relay | 2nd | 3:36.25 |
District 11-5A | Gavin Carey | 200-yard Free | 1st | 1:54.82 | |
District 11-5A | Jackson Schubert | 200-yard Free | 2nd | 1:58.90 | |
District 11-5A | David Hallaron | 200-yard IM | 1st | 1:56.85 | |
District 11-5A | Eric He | 50-yard Free | 2nd | 23.36 | |
District 11-5A | Lyon Lee | 50-yard Free | 3rd | 24.20 | |
District 11-5A | Grant Ghormley | 50-yard Free | 7th | 25.39 | |
District 11-5A | Jose David Martinez | 50-yard Free | 21st | 28.88 | |
District 11-5A | Eric He | 100-yard Butterfly | 1st | 56.34 | |
District 11-5A | Gavin Carey | 100-yard Butterfly | 3rd | 58.43 | |
District 11-5A | Vivek Tanna | 100-yard Butterfly | 7th | 1:02.41 | |
District 11-5A | Lyon Lee | 100-yard Free | 4th | 54.59 | |
District 11-5A | Jared Fletcher | 100-yard Free | 7th | 56.32 | |
District 11-5A | Jackson Schubert | 100-yard Free | 9th | 56.73 | |
District 11-5A | Ritvik Kammend | 100-yard Free | 24th | 1:20.44 | |
District 11-5A | Vivek Tanna | 500-yard Free | 1st | 5:28.10 | |
District 11-5A | 1) Gavin Carey 3) Lyon Lee | 2) Eric He 4) David Hallaron | 200-yard Free Relay | 1st | 1:34.60 |
Region III-5A | Grapevine | 7th | 169 | ||
Region III-5A | 1) David Hallaron 3) Eric He | 2) Grant Ghormley 4) Lyon Lee | 200-yard Medley Relay | 6th | 1:43.13 |
Region III-5A | David Hallaron | 100-yard Back | 1st | 50.28 | |
Region III-5A | Grant Ghormley | 100-yard Breast | 14th | 1:07.13 | |
Region III-5A | 1) Gavin Carey 3) Grant Ghormley | 2) Jackson Schubert 4) Vivek Tanna | 400-yard Free Relay | 10th | 3:36.33 |
Region III-5A | Gavin Carey | 200-yard Free | 7th | 1:51.53 | |
Region III-5A | Jackson Schubert | 200-yard Free | 12th | 1:58.17 | |
Region III-5A | David Hallaron | 200-yard IM | 1st | 1:51.85 | |
Region III-5A | Eric He | 50-yard Free | 8th | 22.97 | |
Region III-5A | Lyon Lee | 50-yard Free | 14th | 23.82 | |
Region III-5A | Eric He | 100-yard Butterfly | 7th | 55.20 | |
Region III-5A | Gavin Carey | 100-yard Butterfly | 15th | 59.51 | |
Region III-5A | Lyon Lee | 100-yard Free | 12th | 54.11 | |
Region III-5A | Vivek Tanna | 500-yard Free | 11th | 5:20.38 | |
Region III-5A | 1) Gavin Carey 3) Lyon Lee | 2) Eric He 4) David Hallaron | 200-yard Free Relay | 4th | 1:29.88 |
2016 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
Class 5A | Grapevine | 2nd | 158 | ||
Class 5A | 1) Nick Tsigas 3) Parker Schultz | 2) David Hallaron 4) Christian Hambrock | 200-yard Medley Relay | 4th | 1:37.18 |
Class 5A | David Hallaron | 100-yard Back | 2nd | 50.83 | |
Class 5A | 1) Daniel Rutledge 3) Christian Hambrock | 2) Parker Schultz 4) David Hallaron | 400-yard Free Relay | 1st | 3:09.17 |
Class 5A | Daniel Rutledge | 200-yard Free | 12th | 1:44.24 | |
Class 5A | David Hallaron | 200-yard IM | 4th | 1:53.61 | |
Class 5A | Parker Schultz | 50-yard Free | 7th | 21.48 | |
Class 5A | Christian Hambrock | 50-yard Free | 15th | 21.96 | |
Class 5A | Parker Schultz | 100-yard Butterfly | 2nd | 50.75 | |
Class 5A | Daniel Rutledge | 500-yard Free | 7th | 4:44.31 | |
Class 5A | 1) Daniel Rutledge 3) Eric He | 2) Lyon Lee 4) Christian Hambrock | 200-yard Free Relay | 13th | 1:30.31 |
District 11-5A | Grapevine | 1st | 160.50 | ||
District 11-5A | 1) Nick Tsigas 3) Parker Schultz | 2) David Hallaron 4) Christian Hambrock | 200-yard Medley Relay | 1st | 1:41.55 |
District 11-5A | David Hallaron | 100-yard Back | 1st | 52.88 | |
District 11-5A | Nick Tsigas | 100-yard Back | 3rd | 1:00.14 | |
District 11-5A | Jackson Schubert | 100-yard Back | 8th | 1:04.74 | |
District 11-5A | Jose David Martinez | 100-yard Back | DQ | ||
District 11-5A | Graham Butz | 100-yard Breast | 7th | 1:12.87 | |
District 11-5A | Colton Campbell | 100-yard Breast | 13th | 1:14.62 | |
District 11-5A | Grady Moyer | 100-yard Breast | 14th | 1:15.01 | |
District 11-5A | 1) Daniel Rutledge 3) Eric He | 2) Lyon Lee 4) Nick Tsigas | 400-yard Free Relay | 1st | 3:28.10 |
District 11-5A | Daniel Rutledge | 200-yard Free | 2nd | 1:47.43 | |
District 11-5A | Nico Morin | 200-yard Free | 13th | 2:09.46 | |
District 11-5A | Jose David Martinez | 200-yard Free | 21st | 2:36.45 | |
District 11-5A | David Hallaron | 200-yard IM | 1st | 1:58.65 | |
District 11-5A | Jackson Schubert | 200-yard IM | 6th | 2:19.79 | |
District 11-5A | Colton Campbell | 200-yard IM | 9th | 2:21.69 | |
District 11-5A | Christian Hambrock | 50-yard Free | 1st | 22.28 | |
District 11-5A | Parker Schultz | 50-yard Free | 3rd | 22.48 | |
District 11-5A | Lyon Lee | 50-yard Free | 5th | 24.29 | |
District 11-5A | Nico Morin | 50-yard Free | 12th | 25.68 | |
District 11-5A | Parker Schultz | 100-yard Butterfly | 1st | 52.85 | |
District 11-5A | Eric He | 100-yard Butterfly | 3rd | 55.89 | |
District 11-5A | Vivek Tanna | 100-yard Butterfly | 7th | 1:00.07 | |
District 11-5A | Graham Butz | 100-yard Butterfly | 8th | 1:00.77 | |
District 11-5A | Christian Hambrock | 100-yard Free | 1st | 49.78 | |
District 11-5A | Nick Tsigas | 100-yard Free | 2nd | 51.02 | |
District 11-5A | Lyon Lee | 100-yard Free | 7th | 53.15 | |
District 11-5A | Grady Moyer | 100-yard Free | 14th | 57.30 | |
District 11-5A | Daniel Rutledge | 500-yard Free | 2nd | 4:55.52 | |
District 11-5A | Eric He | 500-yard Free | 3rd | 5:12.12 | |
District 11-5A | Vivek Tanna | 500-yard Free | 7th | 5:36.86 | |
District 11-5A | 1) Parker Schultz 3) David Hallaron | 2) Daniel Rutledge 4) Christian Hambrock | 200-yard Free Relay | 1st | 1:28.90 |
Region III-5A | Grapevine | 2nd | 276 | ||
Region III-5A | 1) Nick Tsigas 3) Parker Schultz | 2) David Hallaron 4) Christian Hambrock | 200-yard Medley Relay | 1st | 1:37.40 |
Region III-5A | David Hallaron | 100-yard Back | 1st | 50.93 | |
Region III-5A | Nick Tsigas | 100-yard Back | 8th | 56.77 | |
Region III-5A | 1) Daniel Rutledge 3) Christian Hambrock | 2) Nick Tsigas 4) David Hallaron | 400-yard Free Relay | 2nd | 3:12.76 |
Region III-5A | Daniel Rutledge | 200-yard Free | 6th | 1:43.97 | |
Region III-5A | David Hallaron | 200-yard IM | 1st | 1:53.77 | |
Region III-5A | Jackson Schubert | 200-yard IM | 14th | 2:13.15 | |
Region III-5A | Parker Schultz | 50-yard Free | 2nd | 21.28 | |
Region III-5A | Christian Hambrock | 50-yard Free | 6th | 21.92 | |
Region III-5A | Lyon Lee | 50-yard Free | 13th | 23.47 | |
Region III-5A | Parker Schultz | 100-yard Butterfly | 1st | 50.66 | |
Region III-5A | Eric He | 100-yard Butterfly | 7th | 54.40 | |
Region III-5A | Nick Tsigas | 100-yard Free | 10th | 50.19 | |
Region III-5A | Lyon Lee | 100-yard Free | 15th | 52.76 | |
Region III-5A | Daniel Rutledge | 500-yard Free | 5th | 4:46.08 | |
Region III-5A | Eric He | 500-yard Free | 7th | 4:59.01 | |
Region III-5A | 1) Parker Schultz 3) Eric He | 2) Daniel Rutledge 4) Christian Hambrock | 200-yard Free Relay | 2nd | 1:27.29 |
2015 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
Class 5A | Grapevine | 4th | 149 | ||
Class 5A | 1) Nick Tsigas 3) Parker Schultz | 2) David Hallaron 4) Christian Hambrock | 200-yard Medley Relay | 6th | 1:39.28 |
Class 5A | David Hallaron | 100-yard Back | 3rd | 51.77 | |
Class 5A | 1) Daniel Rutledge 3) Ben Kalmbach | 2) Christian Hambrock 4) Nick Tsigas | 400-yard Free Relay | 10th | 3:16.95 |
Class 5A | Parker Schultz | 200-yard Free | 6th | 1:44.74 | |
Class 5A | Daniel Rutledge | 200-yard Free | 12th | 1:45.89 | |
Class 5A | David Hallaron | 200-yard IM | 2nd | 1:54.58 | |
Class 5A | Parker Schultz | 100-yard Butterfly | 3rd | 50.99 | |
Class 5A | Ben Kalmbach | 500-yard Free | 4th | 4:41.08 | |
Class 5A | Daniel Rutledge | 500-yard Free | 9th | 4:45.89 | |
Class 5A | 1) Parker Schultz 3) David Hallaron | 2) Daniel Rutledge 4) Christian Hambrock | 200-yard Free Relay | 9th | 1:28.87 |
District 6-5A | Grapevine | 1st | 241 | ||
District 6-5A | 1) Nick Tsigas 3) Parker Schultz | 2) David Hallaron 4) Christian Hambrock | 200-yard Medley Relay | 1st | 1:44.07 |
District 6-5A | David Hallaron | 100-yard Back | 1st | 54.32 | |
District 6-5A | Nick Tsigas | 100-yard Back | 2nd | 58.25 | |
District 6-5A | Paul McCue | 100-yard Back | 5th | 1:08.28 | |
District 6-5A | Robby Hallaron | 100-yard Back | 6th | 1:08.32 | |
District 6-5A | Graham Butz | 100-yard Breast | 1st | 1:10.67 | |
District 6-5A | Fernando Flor | 100-yard Breast | 2nd | 1:12.65 | |
District 6-5A | Colton Campbell | 100-yard Breast | 3rd | 1:14.27 | |
District 6-5A | Isaac Gulick | 100-yard Breast | 5th | 1:18.20 | |
District 6-5A | 1) Daniel Rutledge 3) Ben Kalmbach | 2) Eric He 4) Nick Tsigas | 400-yard Free Relay | 1st | 3:33.87 |
District 6-5A | Daniel Rutledge | 200-yard Free | 1st | 1:47.27 | |
District 6-5A | Parker Schultz | 200-yard Free | 2nd | 1:47.78 | |
District 6-5A | Ben Kalmbach | 200-yard Free | 3rd | 1:52.86 | |
District 6-5A | Vivek Tanna | 200-yard Free | 5th | 2:05.28 | |
District 6-5A | David Hallaron | 200-yard IM | 1st | 2:00.98 | |
District 6-5A | Colton Campbell | 200-yard IM | 2nd | 2:23.89 | |
District 6-5A | Christian Hambrock | 50-yard Free | 1st | 22.95 | |
District 6-5A | Fernando Flor | 50-yard Free | 5th | 24.44 | |
District 6-5A | Lyon Lee | 50-yard Free | 6th | 24.90 | |
District 6-5A | Isaac Gulick | 50-yard Free | 7th | 25.43 | |
District 6-5A | Cole Bartman | One-Meter Diving | 1st | 313.95 | |
District 6-5A | Parker Schultz | 100-yard Butterfly | 1st | 53.92 | |
District 6-5A | Eric He | 100-yard Butterfly | 2nd | 57.63 | |
District 6-5A | Graham Butz | 100-yard Butterfly | 3rd | 59.59 | |
District 6-5A | Lyon Lee | 100-yard Butterfly | 5th | 1:05.44 | |
District 6-5A | Christian Hambrock | 100-yard Free | 1st | 50.58 | |
District 6-5A | Nick Tsigas | 100-yard Free | 4th | 52.42 | |
District 6-5A | Paul McCue | 100-yard Free | 7th | 1:00.33 | |
District 6-5A | Robby Hallaron | 100-yard Free | 8th | 1:00.96 | |
District 6-5A | Daniel Rutledge | 500-yard Free | 1st | 4:51.43 | |
District 6-5A | Ben Kalmbach | 500-yard Free | 2nd | 4:55.79 | |
District 6-5A | Eric He | 500-yard Free | 3rd | 5:06.32 | |
District 6-5A | Vivek Tanna | 500-yard Free | 5th | 5:35.73 | |
District 6-5A | 1) Parker Schultz 3) David Hallaron | 2) Daniel Rutledge 4) Christian Hambrock | 200-yard Free Relay | 1st | 1:34.64 |
Region II-5A | Grapevine | 1st | 372 | ||
Region II-5A | 1) Nick Tsigas 3) Parker Schultz | 2) David Hallaron 4) Christian Hambrock | 200-yard Medley Relay | 1st | 1:38.99 |
Region II-5A | David Hallaron | 100-yard Back | 1st | 51.94 | |
Region II-5A | Nick Tsigas | 100-yard Back | 3rd | 55.25 | |
Region II-5A | Graham Butz | 100-yard Breast | 13th | 1:10.83 | |
Region II-5A | Fernando Flor | 100-yard Breast | 14th | 1:11.29 | |
Region II-5A | 1) Daniel Rutledge 3) Ben Kalmbach | 2) Eric He 4) Nick Tsigas | 400-yard Free Relay | 3rd | 3:20.23 |
Region II-5A | Daniel Rutledge | 200-yard Free | 3rd | 1:44.88 | |
Region II-5A | Parker Schultz | 200-yard Free | 4th | 1:46.19 | |
Region II-5A | Ben Kalmbach | 200-yard Free | 6th | 1:47.94 | |
Region II-5A | David Hallaron | 200-yard IM | 1st | 1:55.76 | |
Region II-5A | Colton Campbell | 200-yard IM | 10th | 2:16.08 | |
Region II-5A | Christian Hambrock | 50-yard Free | 3rd | 22.09 | |
Region II-5A | Cole Bartman | One-Meter Diving | 3rd | 312.70 | |
Region II-5A | Parker Schultz | 100-yard Butterfly | 1st | 51.43 | |
Region II-5A | Eric He | 100-yard Butterfly | 7th | 56.15 | |
Region II-5A | Graham Butz | 100-yard Butterfly | 10th | 58.53 | |
Region II-5A | Christian Hambrock | 100-yard Free | 2nd | 49.20 | |
Region II-5A | Nick Tsigas | 100-yard Free | 6th | 50.59 | |
Region II-5A | Ben Kalmbach | 500-yard Free | 2nd | 4:40.55 | |
Region II-5A | Daniel Rutledge | 500-yard Free | 4th | 4:46.33 | |
Region II-5A | Eric He | 500-yard Free | 6th | 5:02.38 | |
Region II-5A | 1) Parker Schultz 3) David Hallaron | 2) Daniel Rutledge 4) Christian Hambrock | 200-yard Free Relay | 1st | 1:29.15 |
2014 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
Class 5A | Grapevine | 18th | 38 | ||
Class 5A | 1) David Hallaron 24.91 3) Parker Schultz 23.58 | 2) Roger Meixueiro 29.69 4) Christian Hambrock 21.71 | 200-yard Medley Relay | 10th | 1:39.89 |
Class 5A | David Hallaron | 100-yard Back | 7th | 53.03 | |
Class 5A | Ben Kalmbach | 500-yard Free | 15th | 4:50.15 | |
Class 5A | 1) Parker Schultz 22.86 3) David Hallaron 22.71 | 2) Nick Tsigas 23.43 4) Christian Hambrock 21.79 | 200-yard Free Relay | 12th | 1:30.79 |
District 6-5A | Grapevine | 1st | 214 | ||
District 6-5A | David Hallaron | 100-yard Back | 1st | 55.96 | |
District 6-5A | Nick Tsigas | 100-yard Back | 3rd | 1:00.13 | |
District 6-5A | Paul McCue | 100-yard Back | 5th | 1:05.07 | |
District 6-5A | Robby Hallaron | 100-yard Back | 8th | 1:12.24 | |
District 6-5A | Roger Meixueiro | 100-yard Breast | 1st | 1:06.34 | |
District 6-5A | Graham Butz | 100-yard Breast | 3rd | 1:13.10 | |
District 6-5A | Fernando Flor | 100-yard Breast | 5th | 1:14.70 | |
District 6-5A | Grady Moyer | 100-yard Breast | 9th | 1:20.92 | |
District 6-5A | Parker Schultz | 200-yard Free | 1st | 1:53.43 | |
District 6-5A | Ben Kalmbach | 200-yard Free | 2nd | 1:54.12 | |
District 6-5A | Fernando Flor | 200-yard Free | 3rd | 2:06.64 | |
District 6-5A | Vivek Tanna | 200-yard Free | 5th | 2:12.90 | |
District 6-5A | David Hallaron | 200-yard IM | 1st | 2:07.56 | |
District 6-5A | Andrew Jarrett | 200-yard IM | 2nd | 2:14.14 | |
District 6-5A | Ryan Searle | 200-yard IM | 3rd | 2:20.87 | |
District 6-5A | Colton Campbell | 200-yard IM | 4th | 2:21.01 | |
District 6-5A | Corey Beitler | 50-yard Free | 2nd | 23.81 | |
District 6-5A | Paul McCue | 50-yard Free | 7th | 25.31 | |
District 6-5A | Lyon Lee | 50-yard Free | 9th | 26.25 | |
District 6-5A | Tyler Searle | 50-yard Free | 18th | 30.59 | |
District 6-5A | Cole Bartman | One-Meter Diving | 1st | 290.10 | |
District 6-5A | Parker Schultz | 100-yard Butterfly | 1st | 56.57 | |
District 6-5A | Andrew Jarrett | 100-yard Butterfly | 2nd | 58.51 | |
District 6-5A | Graham Butz | 100-yard Butterfly | 3rd | 59.40 | |
District 6-5A | Lyon Lee | 100-yard Butterfly | 6th | 1:09.17 | |
District 6-5A | Corey Beitler | 100-yard Free | 2nd | 52.11 | |
District 6-5A | Nick Tsigas | 100-yard Free | 3rd | 52.27 | |
District 6-5A | Roger Meixueiro | 100-yard Free | 5th | 54.65 | |
District 6-5A | Ben Kalmbach | 500-yard Free | 1st | 5:05.15 | |
District 6-5A | Colton Campbell | 500-yard Free | 2nd | 5:43.49 | |
District 6-5A | Vivek Tanna | 500-yard Free | 3rd | 5:54.24 | |
District 6-5A | Robby Hallaron | 500-yard Free | 5th | 6:14.99 | |
Region II-5A | Grapevine | 2nd | 299.50 | ||
Region II-5A | 1) David Hallaron 24.57 3) Parker Schultz 23.97 | 2) Roger Meixueiro 29.60 4) Christian Hambrock 21.51 | 200-yard Medley Relay | 2nd | 1:39.65 |
Region II-5A | David Hallaron | 100-yard Back | 1st | 53.24 | |
Region II-5A | Nick Tsigas | 100-yard Back | 4th | 55.82 | |
Region II-5A | Roger Meixueiro | 100-yard Breast | 6th | 1:06.54 | |
Region II-5A | Graham Butz | 100-yard Breast | 11th | 1:09.07 | |
Region II-5A | Ben Kalmbach | 200-yard Free | 4th | 1:47.07 | |
Region II-5A | Parker Schultz | 200-yard Free | 5th | 1:48.86 | |
Region II-5A | Fernando Flor | 200-yard Free | 13th | 2:03.00 | |
Region II-5A | David Hallaron | 200-yard IM | 3rd | 1:59.34 | |
Region II-5A | Andrew Jarrett | 200-yard IM | 8th | 2:16.26 | |
Region II-5A | Ryan Searle | 200-yard IM | 12th | 2:25.00 | |
Region II-5A | Corey Beitler | 50-yard Free | 5th | 23.05 | |
Region II-5A | Cole Bartman | One-Meter Diving | 5th | 286.75 | |
Region II-5A | Parker Schultz | 100-yard Butterfly | 4th | 54.15 | |
Region II-5A | Andrew Jarrett | 100-yard Butterfly | 8th | 58.49 | |
Region II-5A | Graham Butz | 100-yard Butterfly | 13th | 58.44 | |
Region II-5A | Corey Beitler | 100-yard Free | 3rd | 50.60 | |
Region II-5A | Nick Tsigas | 100-yard Free | 6th | 51.21 | |
Region II-5A | Ben Kalmbach | 500-yard Free | 2nd | 4:42.53 | |
Region II-5A | Colton Campbell | 500-yard Free | 9th | 5:30.42 | |
Region II-5A | Vivek Tanna | 500-yard Free | DFS | ||
Region II-5A | 1) Parker Schultz 23.37 3) David Hallaron 22.38 | 2) Corey Beitler 22.60 4) Christian Hambrock 21.62 | 200-yard Free Relay | 2nd | 1:29.97 |
2013 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
Region II-5A | Grapevine | 13th | 60 | ||
Region II-5A | Nick Tsigas | 100-yard Back | 14th | 1:00.66 | |
Region II-5A | Roger Meixueiro | 100-yard Breast | 12th | 1:06.05 | |
Region II-5A | 1) Parker Schultz 52.00 3) Nick Tsigas 53.55 | 2) Christian Kalmbach 53.53 4) Christian Hambrock 52.13 | 400-yard Free Relay | 12th | 3:31.21 |
Region II-5A | Parker Schultz | 200-yard Free | 15th | 1:53.61 | |
Region II-5A | Daniel Rutledge | 200-yard IM | 13th | 2:12.00 | |
Region II-5A | Christian Kalmbach | 200-yard IM | 14th | 2:12.83 | |
Region II-5A | Nick Tsigas | 200-yard IM | 15th | 2:16.02 | |
Region II-5A | Christian Hambrock | 50-yard Free | 14th | 23.14 | |
Region II-5A | Andrew Moore | One-Meter Diving | 7th | 312.20 | |
Region II-5A | Christian Kalmbach | 100-yard Butterfly | 14th | 55.99 | |
Region II-5A | Parker Schultz | 100-yard Butterfly | 15th | 57.97 | |
Region II-5A | Ben Kalmbach | 500-yard Free | 12th | 5:04.05 | |
Region II-5A | 1) Daniel Rutledge 24.59 3) Ben Kalmbach 24.83 | 2) Andrew Jarrett 24.96 4) Parker Schultz 23.00 | 200-yard Free Relay | 14th | 1:37.38 |
2012 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
Region II-5A | Grapevine | 12th | 68 | ||
Region II-5A | 1) Daniel Kwak 27.89 3) Christian Kalmbach 26.00 | 2) Isaiah Green 28.86 4) Colin Koppen 22.47 | 200-yard Medley Relay | 7th | 1:45.22 |
Region II-5A | Isaiah Green | 100-yard Breast | 9th | 1:03.84 | |
Region II-5A | Colin Koppen | 200-yard Free | 13th | 1:50.16 | |
Region II-5A | Andrew Moore | One-Meter Diving | 8th | 339.65 | |
Region II-5A | Christian Kalmbach | 100-yard Butterfly | 15th | 57.24 | |
Region II-5A | Colin Koppen | 100-yard Free | 13th | 49.82 | |
Region II-5A | 1) Colin Koppen 22.58 3) Christian Kalmbach 24.81 | 2) Daniel Kwak 22.62 4) Isaiah Green 22.87 | 200-yard Free Relay | 10th | 1:32.88 |
2011 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
Region II-5A | Grapevine | 16th | 36 | ||
Region II-5A | 1) Christian Kalmbach 54.92 3) Isaiah Green 53.14 | 2) John Rumbelow 53.05 4) Colin Koppen 50.82 | 400-yard Free Relay | 12th | 3:31.93 |
Region II-5A | Colin Koppen | 50-yard Free | 11th | 22.74 | |
Region II-5A | Andrew Moore | One-Meter Diving | 6th | 332.80 | |
Region II-5A | Nick Wagner | One-Meter Diving | 13th | 106.45 | |
Region II-5A | Colin Koppen | 100-yard Free | 14th | 50.45 | |
2007 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
Class 5A | Grapevine | 23rd | 27 | ||
2006 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
Class 5A | Grapevine | 30th | 16 | ||
2005 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
Class 5A | Grapevine | 34th | 15 | ||
2001 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
Class 4A | Ryan Shields | One-Meter Diving | 1st | 387.85 | |
2000 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
Class 4A | Ryan Shields | One-Meter Diving | 1st | 355.15 | |
1997 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
UIL | Grapevine | 2nd | 118 | ||
1996 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs | |||||
UIL | Grapevine | 4th | 80 |