Schools School Districts
Click here to update our playoff information (email us)
Honor Players
2018-2019 TAPPS Girls Track & Field All-State 2A
FIRST TEAM
Pos. | Player | CL | School | |
---|---|---|---|---|
100 meters | Macie Wilkerson | So. | Red Oak Ovilla Christian | 00:00:12.77 |
100-meter hurdles | Natalie Rex | Jr. | Huntsville Alpha Omega | 00:00:16.57 |
200 meters | Sade Ogunmuyiwa | So. | Temple Holy Trinity | 00:00:26.95 |
300-meter hurdles | Natalie Rex | Jr. | Huntsville Alpha Omega | 00:00:47.63 |
400-meter relay | Sydney Jolly | Jr. | Temple Holy Trinity | 00:00:52.23 |
400-meter relay | Yaquelin Mojica-Delacruz | Temple Holy Trinity | 00:00:52.23 | |
400-meter relay | Sade Ogunmuyiwa | Temple Holy Trinity | 00:00:52.23 | |
400-meter relay | Jewel Torres-Amaya | Jr. | Temple Holy Trinity | 00:00:52.23 |
400 meters | Rebecca Wagner | Fr. | Shiner St. Paul | 00:01:02.13 |
800-meter relay | Grace Irvin | Sr. | Shiner St. Paul | 00:01:52.20 |
800-meter relay | Hope Kapavik | Sr. | Shiner St. Paul | 00:01:52.20 |
800-meter relay | Sadie Mikes | Fr. | Shiner St. Paul | 00:01:52.20 |
800-meter relay | Brooke Pesek | So. | Shiner St. Paul | 00:01:52.20 |
800 meters | Jessica Kohers | So. | Huntsville Alpha Omega | 00:02:23.34 |
1600-meter relay | Grace Irvin | Sr. | Shiner St. Paul | 00:04:17.12 |
1600-meter relay | Riley Johnson | Sr. | Shiner St. Paul | 00:04:17.12 |
1600-meter relay | Hope Kapavik | Sr. | Shiner St. Paul | 00:04:17.12 |
1600-meter relay | Rebecca Wagner | Fr. | Shiner St. Paul | 00:04:17.12 |
1600 meters | Julianna Davis | Fr. | Shiner St. Paul | 00:05:26.25 |
3200 meters | Julianna Davis | Fr. | Shiner St. Paul | 00:11:54.30 |
Discus | Emma Johnson | Jr. | Garland Christian | 104-07 |
Long Jump | Faith Kucera | Jr. | Victoria Faith | 15-07.50 |
Shot Put | Delaney Case | Sr. | Red Oak Ovilla Christian | 30-11.25 |
Triple Jump | Hope Kapavik | Sr. | Shiner St. Paul | 33-10.00 |
High Jump | Mallory Pokluda | Jr. | Shiner St. Paul | 5-02.00 |
Pole Vault | Lacy Matocha | Sr. | Bryan St. Joseph | 7-00.00 |
SECOND TEAM
Pos. | Player | CL | School | |
---|---|---|---|---|
100 meters | Reghan Millhollon | Jr. | Bryan St. Joseph | 00:00:12.99 |
100-meter hurdles | Grace Irvin | Sr. | Shiner St. Paul | 00:00:16.80 |
200 meters | Faith Kucera | Jr. | Victoria Faith | 00:00:27.145 |
300-meter hurdles | Riley Johnson | Sr. | Shiner St. Paul | 00:00:49.13 |
400-meter relay | Maisie Bobkovas | Jr. | Huntsville Alpha Omega | 00:00:52.36 |
400-meter relay | Allie Brenton | Jr. | Huntsville Alpha Omega | 00:00:52.36 |
400-meter relay | Madelyn Lopez | Fr. | Huntsville Alpha Omega | 00:00:52.36 |
400-meter relay | Natalie Rex | Jr. | Huntsville Alpha Omega | 00:00:52.36 |
400 meters | Jasmine Jobe | Sr. | Dallas Cambridge | 00:01:02.34 |
800-meter relay | Trinity Morales | Sr. | Red Oak Ovilla Christian | 00:01:56.37 |
800-meter relay | Asia Purnell | Fr. | Red Oak Ovilla Christian | 00:01:56.37 |
800-meter relay | Summer Stephens | So. | Red Oak Ovilla Christian | 00:01:56.37 |
800-meter relay | Macie Wilkerson | So. | Red Oak Ovilla Christian | 00:01:56.37 |
800 meters | Julianna Davis | Fr. | Shiner St. Paul | 00:02:25.20 |
1600-meter relay | Sydney Jolly | Jr. | Temple Holy Trinity | 00:04:25.57 |
1600-meter relay | Yaquelin Mojica-Delacruz | Temple Holy Trinity | 00:04:25.57 | |
1600-meter relay | Reagan Ramsey | Jr. | Temple Holy Trinity | 00:04:25.57 |
1600-meter relay | Da'Mitria Sewell | Fr. | Temple Holy Trinity | 00:04:25.57 |
1600 meters | Jessica Kohers | So. | Huntsville Alpha Omega | 00:05:38.11 |
3200 meters | Jessica Kohers | So. | Huntsville Alpha Omega | 00:12:06.34 |
Discus | Delaney Case | Sr. | Red Oak Ovilla Christian | 100-03 |
Long Jump | Sade Ogunmuyiwa | So. | Temple Holy Trinity | 15-03.50 |
Shot Put | Robyn Schoenemann | Fr. | Bryan St. Joseph | 29-08.25 |
Triple Jump | Faith Kucera | Jr. | Victoria Faith | 33-03.50 |
High Jump | Tessa Henry | So. | Red Oak Ovilla Christian | 5-00.00 |
Pole Vault | Mallory Pokluda | Jr. | Shiner St. Paul | 7-00.00 |
HONORABLE MENTION
Pos. | Player | CL | School | |
---|---|---|---|---|
100 meters | Maisie Bobkovas | Jr. | Huntsville Alpha Omega | 00:00:13.09 |
100-meter hurdles | Jessica Schilling | Jr. | Bryan Allen Academy | 00:00:16.89 |
200 meters | Maisie Bobkovas | Jr. | Huntsville Alpha Omega | 00:00:27.147 |
300-meter hurdles | J R Mojica-Delacruz | Temple Holy Trinity | 00:00:50.10 | |
400-meter relay | Ella Boyle | Jr. | Bryan St. Joseph | 00:00:53.13 |
400-meter relay | Reghan Millhollon | Jr. | Bryan St. Joseph | 00:00:53.13 |
400-meter relay | Tatum West | So. | Bryan St. Joseph | 00:00:53.13 |
400-meter relay | Jordyn Woodard | So. | Bryan St. Joseph | 00:00:53.13 |
400 meters | Faith Kucera | Jr. | Victoria Faith | 00:01:03.28 |
800-meter relay | Katy Callahan | Sr. | Dallas First Baptist | 00:01:56.70 |
800-meter relay | Eryn Hill | So. | Dallas First Baptist | 00:01:56.70 |
800-meter relay | Allison Horne | Jr. | Dallas First Baptist | 00:01:56.70 |
800-meter relay | Aja Johnson | Fr. | Dallas First Baptist | 00:01:56.70 |
800 meters | Rachel Hesse | So. | Muenster Sacred Heart | 00:02:27.55 |
1600-meter relay | Ashlynn Allen | Fr. | Abilene Christian | 00:04:27.02 |
1600-meter relay | Emma Allen | Jr. | Abilene Christian | 00:04:27.02 |
1600-meter relay | Hope Longley | Fr. | Abilene Christian | 00:04:27.02 |
1600-meter relay | Halle Wade | So. | Abilene Christian | 00:04:27.02 |
1600 meters | Faith Reynolds | Sr. | Red Oak Ovilla Christian | 00:05:41.13 |
3200 meters | Lacy Matocha | Sr. | Bryan St. Joseph | 00:12:06.47 |
Long Jump | J R Mojica-Delacruz | Temple Holy Trinity | 15-02.50 | |
Shot Put | Jane Twyford | So. | Shiner St. Paul | 29-07.25 |
Triple Jump | Riley Johnson | Sr. | Shiner St. Paul | 33-01.50 |
High Jump | Paige Brown | So. | Shiner St. Paul | 4-08.00 |
Pole Vault | Lauryn Kubenka | Jr. | Shiner St. Paul | 6-06.00 |
Discus | Jane Twyford | So. | Shiner St. Paul | 95-06 |
Copyright ©2010-2024, Grace Media. All Rights Reserved.