Login   |   Register
Schools   School Districts
Click here to update our playoff information (email us)
<< Back to history

Individual Multi-Event State Champions
▶ Multi-Event Single Season   |   Multi-Event Career


AthleteCLSchoolDivisionYearEvents

Four-Event Champions
Greyson AlarconSr.Georgetown Class 5A2018-19100-yard Butterfly, 200-yard Freestyle Relay, 100-yard Backstroke, 400-yard Freestyle Relay
Mark DixHumble Kingwood Park Class 4A2009-10200-yard Medley Relay, 100-yard Butterfly, 200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Jonathan EdwardsHouston Cypress Creek Class 5A2010-11200-yard Medley Relay, 200-yard Individual Medley, 100-yard Backstroke, 400-yard Freestyle Relay
Jack LeVantSr.Southlake Carroll Class 6A2017-18200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle, 200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Luke ShawSA Alamo Heights Class 4A2010-11200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle, 200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay

Three-Event Champions
Matthew BarberHumble Kingwood Class 5A2009-10200-yard Medley Relay, 200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Cannon CliftonConroe The Woodlands Class 5A2012-13200-yard Medley Relay, 100-yard Freestyle, 200-yard Freestyle Relay
Glen CowandJr.Katy Cinco Ranch Class 6A2015-16200-yard Medley Relay, 200-yard Freestyle Relay, 100-yard Backstroke
Corby FurrerSo.Georgetown Class 5A2018-19500-yard Freestyle, 200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Corby FurrerSr.Georgetown Class 5A2020-21200-yard Medley Relay, 200-yard Freestyle, 400-yard Freestyle Relay
Jeremy KellyFr.Georgetown Class 5A2020-21200-yard Medley Relay, 200-yard Individual Medley, 400-yard Freestyle Relay
Jack LeVantSo.Southlake Carroll Class 6A2015-1650-yard Freestyle, 100-yard Butterfly, 400-yard Freestyle Relay
Jack LeVantJr.Southlake Carroll Class 6A2016-17200-yard Medley Relay, 100-yard Butterfly, 400-yard Freestyle Relay
Michael MillerSr.Houston Stratford Class 4A2012-13200-yard Individual Medley, 100-yard Butterfly, 400-yard Freestyle Relay
David OderindeSr.Klein Oak Class 6A2019-2050-yard Freestyle, 200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Brooks PowellHumble Kingwood Park Class 4A2009-10200-yard Medley Relay, 50-yard Freestyle, 400-yard Freestyle Relay
Brooks PowellHumble Kingwood Park Class 4A2010-11200-yard Medley Relay, 50-yard Freestyle, 100-yard Butterfly
Jonathan RobertsJr.Southlake Carroll Class 5A2012-13200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle, 400-yard Freestyle Relay
Jonathan RobertsSr.Southlake Carroll Class 5A2013-14200-yard Medley Relay, 500-yard Freestyle, 100-yard Backstroke
Brayden SealSr.Frisco Wakeland Class 4A2013-14200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle, 400-yard Freestyle Relay
Peter SimmonsJr.College Station A&M Consolidated Class 5A2016-17200-yard Medley Relay, 100-yard Butterfly, 100-yard Backstroke
Ryan SorensenConroe The Woodlands Class 5A2012-13200-yard Medley Relay, 200-yard Freestyle Relay, 100-yard Breaststroke
Joseph StantonHumble Kingwood Park Class 4A2009-10100-yard Freestyle, 200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Matthew TannenbergerSr.Conroe The Woodlands Class 6A2019-20200-yard Medley Relay, 200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Gray UmbachConroe The Woodlands College Park Class 5A2011-12200-yard Individual Medley, 100-yard Butterfly, 400-yard Freestyle Relay
Alex ZettleSo.Southlake Carroll Class 6A2015-16200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle, 400-yard Freestyle Relay

Two-Event Champions
Nick AirolaJr.Houston Stratford Class 5A2014-15200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Eric AkinsJr.Klein Class 6A2014-15200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Landon AlarconJr.Georgetown Class 5A2020-21200-yard Medley Relay, 400-yard Freestyle Relay
Cameron AllredFW Southwest Class 4A2003-04200-yard Individual Medley, 100-yard Breaststroke
Chris AmorusoHumble Kingwood Park Class 4A2009-10200-yard Medley Relay, 200-yard Freestyle Relay
Chris ArcherHouston Memorial UIL1993-9450-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Jack ArmstrongJr.Manvel Class 5A2017-1850-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Jack ArmstrongSr.Manvel Class 5A2018-1950-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Landon ArmstrongSo.Southlake Carroll Class 6A2016-17200-yard Medley Relay, 400-yard Freestyle Relay
Landon ArmstrongJr.Southlake Carroll Class 6A2017-18200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Auston AyresHouston King Class 4A1999-0050-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Ivan BarnesPlano Class 5A2003-04100-yard Butterfly, 100-yard Breaststroke
Will BartonSr.Austin Class 5A2017-18200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Chris BettsSr.Katy Cinco Ranch Class 6A2015-16200-yard Medley Relay, 200-yard Freestyle Relay
Jack BierieSA Churchill UIL1982-83200-yard Individual Medley, 100-yard Breaststroke
Clayton BoboFr.Houston Stratford Class 5A2014-15200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Clayton BoboSo.Houston Stratford Class 5A2015-16200-yard Medley Relay, 50-yard Freestyle
Clayton BoboJr.Houston Stratford Class 6A2016-1750-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Clayton BoboSr.Houston Stratford Class 6A2017-1850-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Cory BolleterSA Churchill Class 5A2011-12200-yard Medley Relay, 50-yard Freestyle
Aaron BryschSr.SA Brandeis Class 5A2013-14100-yard Freestyle, 200-yard Freestyle Relay
Adam BullRichardson Pearce Class 4A2011-12200-yard Individual Medley, 500-yard Freestyle
Byron BursonRichardson Berkner UIL1985-86200-yard Individual Medley, 100-yard Backstroke
Brooks CameronRichardson Pearce Class 4A2003-04200-yard Freestyle, 100-yard Backstroke
Tim CarterHouston Bellaire UIL1971-72200-yard Individual Medley, 100-yard Backstroke
Neil CaskeyHouston Cypress Falls Class 5A2006-07200-yard Individual Medley, 100-yard Butterfly
Neil CaskeyHouston Cypress Falls Class 5A2007-08200-yard Freestyle, 100-yard Butterfly
Tiger ChristianNacogdoches Class 4A2002-03200-yard Individual Medley, 100-yard Butterfly
Tripp CooperConroe The Woodlands Class 5A2010-11100-yard Butterfly, 200-yard Freestyle Relay
Will CoronaSr.Georgetown Class 5A2018-19200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Chris CountsHumble Kingwood UIL1992-93100-yard Butterfly, 100-yard Backstroke
Chris CountsHumble Kingwood UIL1993-94200-yard Individual Medley, 100-yard Butterfly
Glenn CountsHumble Kingwood UIL1994-9550-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Cole CraginFriendswood Class 4A2007-08100-yard Butterfly, 100-yard Backstroke
Cole CraginFriendswood Class 4A2008-09100-yard Butterfly, 100-yard Backstroke
Nick DegensteinConroe The Woodlands UIL1998-99200-yard Individual Medley, 100-yard Breaststroke
Jacob DeMurcurioFrisco Wakeland Class 5A2014-1550-yard Freestyle, 100-yard Backstroke
David DentinoAustin Johnson UIL1983-84200-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Doug DickinsonAmarillo UIL1988-8950-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
David DonaldsonSA Reagan Class 5A2002-03200-yard Individual Medley, 100-yard Butterfly
Murray EastonSA Churchill UIL1989-9050-yard Freestyle, 100-yard Butterfly
Murray EastonSA Churchill UIL1990-9150-yard Freestyle, 100-yard Butterfly
Drew EdwardsHouston Clear Lake Class 5A2000-01200-yard Individual Medley, 500-yard Freestyle
Chris EppSA Clark UIL1997-98200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Darren ErasmusSpring Class 5A2001-0250-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Reid EvansSA Churchill Class 5A1999-00100-yard Freestyle, 100-yard Backstroke
Billy FalesJr.Katy Cinco Ranch Class 6A2015-16200-yard Medley Relay, 200-yard Freestyle Relay
Jimmy FeigenSA Churchill Class 5A2007-0850-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Jason FinkClute Brazoswood UIL1989-90200-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Connor FooteSo.SA Alamo Heights Class 5A2019-20200-yard Medley Relay, 100-yard Freestyle
Connor FooteJr.SA Alamo Heights Class 5A2020-21100-yard Freestyle, 100-yard Backstroke
Collin FuchsSr.Klein Oak Class 6A2019-20200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Doug GjertsenHouston Stratford UIL1984-85200-yard Individual Medley, 100-yard Backstroke
Lance GordonHouston Bellaire UIL1974-7550-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Greg GouletSA Churchill UIL1979-80200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Garret GreenJr.Humble Kingwood Class 6A2020-21100-yard Butterfly, 400-yard Freestyle Relay
Gregor GreinerAbilene Class 5A2000-0150-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Guy HagstetteHouston Memorial UIL1972-73200-yard Individual Medley, 100-yard Backstroke
Guy HagstetteHouston Memorial UIL1973-74200-yard Individual Medley, 100-yard Backstroke
Clint HallumMesquite Poteet Class 4A2006-07200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Pat HarringtonSpring Branch UIL1969-70200-yard Individual Medley, 100-yard Backstroke
Jake HartleyEP Coronado Class 5A2009-1050-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Anthony HauglumJr.CC Flour Bluff Class 4A2013-1450-yard Freestyle, 200-yard Freestyle Relay
Bruce HayesDallas Highland Park UIL1980-81200-yard Individual Medley, 100-yard Backstroke
Mike HeathDallas Highland Park UIL1980-81200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Mike HeathDallas Highland Park UIL1981-82200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Brent HitchcockConroe The Woodlands Class 5A1999-00200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Eli HoenshelSr.Klein Class 6A2014-15200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Matt HooperSA Marshall UIL1990-91200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Forrest HughesClute Brazoswood Class 4A2008-0950-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Tyler HuletSo.Conroe The Woodlands Class 6A2018-19100-yard Backstroke, 400-yard Freestyle Relay
Tyler HuletJr.Conroe The Woodlands Class 6A2019-20200-yard Medley Relay, 100-yard Backstroke
Tyler HuletSr.Conroe The Woodlands Class 6A2020-21200-yard Medley Relay, 100-yard Backstroke
Braden HuntSr.Humble Kingwood Park Class 5A2019-20200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Joe HuntJr.Spring Branch Smithson Valley Class 6A2018-19200-yard Medley Relay, 200-yard Freestyle Relay
Ray InceSA MacArthur UIL1969-7050-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Landon JensenSr.Southlake Carroll Class 6A2017-18200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Barrett JohannsenHumble Kingwood Park Class 4A2009-10200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Bryan JonesCollege Station A&M Consolidated UIL1995-9650-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Jordan JonesHumble Kingwood Class 5A2010-11500-yard Freestyle, 100-yard Breaststroke
Scott JonesHouston Clear Lake UIL1991-92200-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Scott JonesHouston Clear Lake UIL1992-93200-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Harrison JonesSr.Bryan Class 5A2014-15200-yard Individual Medley, 100-yard Butterfly
Munzer KabbaraSr.Houston Cypress Woods Class 6A2020-21200-yard Individual Medley, 200-yard Freestyle Relay
Nick KalivasRichardson Pearce Class 4A2003-0450-yard Freestyle, 100-yard Butterfly
Carson KleinSr.Southlake Carroll Class 6A2014-15200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Tom KlementLubbock UIL1994-95200-yard Individual Medley, 100-yard Backstroke
Sam KlineFrisco Wakeland Class 5A2014-15200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Sam KlineSr.Frisco Wakeland Class 5A2015-16200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Konnar KlinksiekSr.Spring Branch Smithson Valley Class 6A2018-19200-yard Medley Relay, 200-yard Freestyle Relay
Michael KluehAustin Bowie Class 5A2004-05200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Fred LeMaistreAustin McCallum UIL1971-72200-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Ian LeMaistreSA Alamo Heights Class 4A2010-11200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Ian LeMaistreSA Alamo Heights Class 4A2011-12200-yard Freestyle, 400-yard Freestyle Relay
Liam LockwoodSA Churchill Class 5A2011-12200-yard Medley Relay, 100-yard Breaststroke
Scott MacDonaldDallas White UIL1973-74200-yard Freestyle, 100-yard Butterfly
Brenden MasseySo.Klein Oak Class 6A2019-20200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Scott McCureRichardson Pearce Class 4A2000-01200-yard Individual Medley, 100-yard Butterfly
Travis MeyerBeaumont Central UIL1986-8750-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Keith MurphyHouston Cypress Creek Class 5A2010-11200-yard Medley Relay, 400-yard Freestyle Relay
John MurraySA Churchill Class 5A2010-1150-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
John MurraySA Churchill Class 5A2011-12200-yard Medley Relay, 100-yard Freestyle
John NaborsConroe Oak Ridge Class 4A1999-00200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
John NaborsConroe Oak Ridge Class 4A2000-01200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Taylor NicholasSr.Houston Stratford Class 5A2014-15200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Colin NixFrisco Class 4A2006-0750-yard Freestyle, 100-yard Breaststroke
Corey NixFrisco Class 4A2011-12100-yard Freestyle, 200-yard Freestyle Relay
Amechi NwaezeJr.Spring Branch Smithson Valley Class 6A2018-19200-yard Medley Relay, 200-yard Freestyle Relay
Alex OldenkampCoppell Class 5A2004-0550-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Eric OlesenHumble Kingwood Class 5A2004-05100-yard Butterfly, 100-yard Backstroke
Eric OlesenHumble Kingwood Class 5A2005-06100-yard Butterfly, 100-yard Freestyle
Todd PaceSpring Westfield UIL1984-8550-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Todd PaceSpring Westfield UIL1985-8650-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Chance ParkerSr.Houston Stratford Class 5A2014-15200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Peter PaulusSr.Dallas Highland Park Class 5A2018-19200-yard Medley Relay, 100-yard Breaststroke
William PaulusFW Arlington Heights UIL1977-78200-yard Individual Medley, 100-yard Butterfly
Danny PineiroSr.Georgetown Class 5A2020-21200-yard Medley Relay, 400-yard Freestyle Relay
Brad RaifordHumble Kingwood Class 5A2002-0350-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Jamie RauchHouston Cypress Creek UIL1995-96200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Jamie RauchHouston Cypress Creek UIL1996-97200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Bill RedingerDallas Adams UIL1975-7650-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
David ReedHouston Clear Lake UIL1976-7750-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Grant ReedSr.Austin Class 5A2016-17200-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Will RiversElgin Class 4A2004-05200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Will RiversElgin Class 4A2005-06200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Chris RivesHouston Memorial UIL1981-82200-yard Individual Medley, 100-yard Butterfly
Anthony RobinsonHouston Memorial UIL1996-9750-yard Freestyle, 100-yard Breaststroke
Paul RobinsonRichardson Pearce UIL1984-85200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Paul RobinsonRichardson Pearce UIL1985-86200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Matt RodgersRichardson Pearce UIL1986-87200-yard Individual Medley, 100-yard Breaststroke
Wyatt RussoPlano UIL1990-91200-yard Individual Medley, 100-yard Backstroke
Wyatt RussoPlano UIL1991-92200-yard Individual Medley, 100-yard Backstroke
Evan RyserKaty Taylor Class 5A2003-04200-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Tommy SaccoDallas Highland Park Class 4A2001-02200-yard Freestyle, 100-yard Backstroke
Harry SaleSr.Klein Class 6A2014-15200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
John SandenConroe The Woodlands Class 5A2012-13200-yard Medley Relay, 200-yard Freestyle Relay
Gary SchatzMidland UIL1972-7350-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Donald ScottSr.Keller Central Class 6A2018-19200-yard Freestyle, 100-yard Breaststroke
Brayden SealJr.Frisco Wakeland Class 4A2012-13200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Mike ShortRichardson Lake Highlands UIL1982-8350-yard Freestyle, 100-yard Butterfly
Peter SimmonsSr.College Station A&M Consolidated Class 5A2017-18100-yard Butterfly, 100-yard Backstroke
Ted SingleySouthlake Carroll Class 5A2011-12200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Robert SlaughterJr.Klein Class 5A2013-1450-yard Freestyle, 400-yard Freestyle Relay
Robert SlaughterSr.Klein Class 6A2014-15200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Hudson SmithJr.Brenham Class 5A2015-16200-yard Individual Medley, 100-yard Breaststroke
Hudson SmithSr.Brenham Class 5A2016-17200-yard Individual Medley, 100-yard Breaststroke
Brian StephensDallas Highland Park Class 4A1999-00200-yard Individual Medley, 100-yard Breaststroke
Garrett StewartHumble Kingwood Park Class 4A2009-10200-yard Medley Relay, 100-yard Breaststroke
Garrett StewartHumble Kingwood Park Class 4A2010-11200-yard Medley Relay, 100-yard Breaststroke
Ford StoryHouston Stratford Class 4A2011-12200-yard Medley Relay, 100-yard Breaststroke
Mason J TenneySr.Austin Lake Travis Class 6A2014-15200-yard Medley Relay, 100-yard Butterfly
Jeff ThibaultHouston Cypress Creek UIL1987-88200-yard Individual Medley, 100-yard Backstroke
Adam ThomasSA Alamo Heights Class 4A2010-11200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Matt ThompsonDallas Jesuit Class 5A2007-08200-yard Individual Medley, 100-yard Backstroke
Matt ThompsonDallas Jesuit Class 5A2008-09200-yard Individual Medley, 100-yard Backstroke
Gray UmbachConroe The Woodlands College Park Class 5A2009-10200-yard Individual Medley, 100-yard Butterfly
Owen UpchurchSr.Boerne Champion Class 5A2015-16100-yard Freestyle, 400-yard Freestyle Relay
David VarnerHouston Spring Woods UIL1975-76200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
David VarnerHouston Spring Woods UIL1976-77200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Caleb VeazeyDallas Adams Class 4A2008-09200-yard Freestyle, 500-yard Freestyle
Dusan VukobratConroe The Woodlands Class 5A2012-13200-yard Medley Relay, 200-yard Freestyle Relay
Carter WallaceSr.Angleton Class 4A2013-14200-yard Individual Medley, 100-yard Freestyle
Nick WardRichmond Foster Class 4A2004-0550-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Nick WardRichmond Foster Class 4A2005-0650-yard Freestyle, 100-yard Freestyle
Dan WestcottConroe The Woodlands UIL1997-98100-yard Butterfly, 100-yard Backstroke
Dan WestcottConroe The Woodlands UIL1998-99100-yard Butterfly, 100-yard Backstroke
Matthew WillenbringJr.Austin Westlake Class 6A2016-17200-yard Individual Medley, 200-yard Freestyle Relay
Alec WillrodtSr.Houston Stratford Class 4A2012-1350-yard Freestyle, 400-yard Freestyle Relay
Frankie ZelaskoJr.Humble Kingwood Park Class 5A2019-20200-yard Freestyle Relay, 400-yard Freestyle Relay
Alex ZettleJr.Southlake Carroll Class 6A2016-17200-yard Freestyle, 400-yard Freestyle Relay