Login   |   Register
Schools   School Districts
Click here to update our playoff information (email us)

<< Back to full schedule & years
Filter by Event:
2020-2021 UIL Girls Swimming & Diving Playoffs

Class 6A Meet, Individual Results
Mar 01, 2021, San Antonio Blossom Activity Center, Bill Walker South Pool


200-yard Medley Relay
PlaceSchool / AthletesPrelimFinal
1SA Johnson 1:42.89
1) Jada Scott (So.) 2) Riya Sahota (Sr.)
3) Samantha Robles (Sr.) 4) Mikayla Moore (Jr.)
2Southlake Carroll 1:43.74
1) Hailey Heldenbrand (So.) 2) Corbyn Cormack (Sr.)
3) Morgan Chocholek (Sr.) 4) Ryley Heck (Sr.)
3Humble Kingwood 1:44.13
1) Madi Lloyd (Sr.) 2) Meredith Fagen (So.)
3) Alexis Newman (Jr.) 4) Ava Casperson (Fr.)
4Round Rock Westwood 1:44.78
1) Shireen Gore (So.) 2) Sadie Runeman (Sr.)
3) KyAnh Truong (Sr.) 4) Ayame Castel (Jr.)
5Conroe The Woodlands 1:44.95
1) Paige Taber (Jr.) 2) Alyssa Sorensen (Sr.)
3) Zoe Nordmann (Fr.) 4) Liv Garriss (Jr.)
6Lewisville Flower Mound 1:45.29
1) Halina Panczyszyn (So.) 2) Naomi Shah (So.)
3) Riley Edmundson (Sr.) 4) Julia Wozniak (Jr.)
7Austin Westlake 1:45.41
1) Sophie Nutter (So.) 2) Kyla Foxhoven (So.)
3) Grace Doyal (So.) 4) Jemma Burns (So.)
8Austin Lake Travis 1:46.77
1) Malia Rausch (Sr.) 2) Gabby Tadlock (Sr.)
3) Amelia Bodenstab (Fr.) 4) Sienna Bruner (Fr.)
Consolation
9Katy Taylor 1:46.76
1) Emma Clark (Sr.) 2) Amy Evans (Sr.)
3) Abbie Alvarez (Sr.) 4) Kat Pashen (Sr.)
10Allen 1:47.02
1) Karoline Reeves (So.) 2) Catriona Gilmore (Jr.)
3) Natalie Tang (Jr.) 4) Lara Alsader (Sr.)
11Houston Bridgeland 1:47.13
1) Aldercy Bui (Sr.) 2) Erin Ware (So.)
3) Emma Kinsey (So.) 4) Allie Thome (Sr.)
12League City Clear Creek 1:47.34
1) Isabella Glasgow (Sr.) 2) Emily Troutman (So.)
3) Kayla Bulseco (So.) 4) Cory Shanks (Sr.)
13Mansfield 1:47.66
1) Elise Clift (Fr.) 2) Gracie Walker (So.)
3) Katie Walker (So.) 4) Natalie Do (Fr.)
14Katy Seven Lakes 1:47.82
1) Maddie Welborn (Sr.) 2) Taylor Craft (So.)
3) Kaitlyn Killinger (Sr.) 4) Alva Bjelland (Jr.)
15Mansfield Lake Ridge 1:48.48
1) Ryen Bosuro (Jr.) 2) Keilee Holcomb (Jr.)
3) Ava Topolewski (Jr.) 4) Emma Westerholm (Sr.)
16Los Fresnos 1:57.91
1) Ariana Mancillas (So.) 2) Maria Jimena Trevino (Jr.)
3) Jada Ashford (So.) 4) Rebeca Osuna (Sr.)


200-yard Freestyle
PlaceAthleteClassTeamPrelimFinal
1Malia RauschSr.Austin Lake Travis 1:46.82
2Hayden MillerJr.Houston Cypress Creek 1:48.16
3Maddie WelbornSr.Katy Seven Lakes 1:49.16
4Martina FuentesSr.Houston Memorial 1:50.94
5Julia WozniakJr.Lewisville Flower Mound 1:51.43
6Kate HeintzSo.Southlake Carroll 1:51.63
7Katie WalkerSo.Mansfield 1:51.83
8Elsa MusselmanJr.SA Johnson 1:52.31
Consolation
9Elise CliftFr.Mansfield 1:51.74
10Kaylee WuSo.Austin Westlake 1:51.99
11Abby PopeSo.Conroe The Woodlands 1:52.02
12Madison GrafmillerSr.Humble Atascocita 1:52.53
13Ryan MillsSo.Round Rock 1:52.73
14Kylee GrafmillerJr.Humble Kingwood 1:54.82
15Kaitlyn SurrattJr.Humble Kingwood 1:54.99
16Edith MartinezJr.Laredo Alexander 1:58.61


200-yard Individual Medley
PlaceAthleteClassTeamPrelimFinal
1Corbyn CormackSr.Southlake Carroll 1:59.50
2Jada ScottSo.SA Johnson 2:01.59
3Sadie RunemanSr.Round Rock Westwood 2:03.91
4Paige TaberJr.Conroe The Woodlands 2:03.92
5Hannah O'LearySo.Round Rock 2:04.92
6Abbie AlvarezSr.Katy Taylor 2:05.23
7Laci BlackJr.Rockwall-Heath 2:05.56
8Ashlyn HembreeJr.Richmond George Ranch 2:07.12
Consolation
9Gracie WalkerSo.Mansfield 2:05.34
10Marian CheramySr.Lewisville Hebron 2:06.71
11Kassidy KitchelFr.Houston Memorial 2:06.78
12Addie OrrisSr.Austin Vandegrift 2:07.82
13Kat PutchinskiSo.Rockwall 2:08.01
14Catriona GilmoreJr.Allen 2:09.07
15Meredith FagenSo.Humble Kingwood 2:09.15
16Sofia GomezJr.Laredo United 2:17.34


50-yard Freestyle
PlaceAthleteClassTeamPrelimFinal
1Cory ShanksSr.League City Clear Creek 22.82
2KyAnh TruongSr.Round Rock Westwood 22.95
3Kayla FuFr.Fort Bend Clements 23.33
4Tristen FantSr.Humble Atascocita 23.45
5Morgan BartleySr.SA Reagan 23.50
6Hailey HeldenbrandSo.Southlake Carroll 23.59
7Halli WilliamsSr.Klein 23.65
8Mikayla MooreJr.SA Johnson 23.69
Consolation
9Mary NordmannSo.Conroe The Woodlands 23.95
10Lily BachlJr.Austin Westlake 24.08
10Trinity HoangSo.Cedar Park Vista Ridge 24.08
12Ayame CastelJr.Round Rock Westwood 24.17
13Sienna BrunerFr.Austin Lake Travis 24.23
14Jada AshfordSo.Los Fresnos 24.30
15Allie ThomeSr.Houston Bridgeland 24.43
16Azalea ShepherdJr.Northwest Nelson 24.46


One-Meter Diving
PlaceAthleteClassTeamPrelimFinal
1Haily HernandezSr.Southlake Carroll 582.40
2Lauren BurchSr.Conroe The Woodlands 514.60
3Ryleigh RodgersJr.Conroe Grand Oaks 480.00
4Rachel DickersonJr.Keller Fossil Ridge 469.20
5Gina HinthomSr.Keller Central 437.75
6Sydney RiceJr.Lewisville Marcus 421.55
7Alyssa PalaciosSr.SA Reagan 412.25
8Sophie SlaydenSo.Austin Westlake 391.30
9Kailey KovalSo.Katy Seven Lakes 377.65
10Avery FrancisSr.SA Brandeis 370.75
11Mackenzie KoolFr.Pearland Dawson 347.90
12Charlize BeniquezJr.Houston Clear Lake 346.20
13Bree SauturalJr.Tomball Memorial 320.80
14Shweta DoraisamySo.Round Rock Westwood 299.20
15Natalie BravoJr.PSJA 269.95
16Anapaula HernandezSr.Los Fresnos 257.65


100-yard Butterfly
PlaceAthleteClassTeamPrelimFinal
1Corbyn CormackSr.Southlake Carroll 53.13
2Keely RollinsonSr.Richmond George Ranch 55.46
3Emma KinseySo.Houston Bridgeland 56.04
4KyAnh TruongSr.Round Rock Westwood 56.10
5Zoe NordmannFr.Conroe The Woodlands 56.34
6Katie WalkerSo.Mansfield 56.40
7Samantha RoblesSr.SA Johnson 56.43
8Carli CronkFr.SA Churchill 56.49
Consolation
9Beaux HoffmanSr.Fort Bend Dulles 54.95
10Abbie AlvarezSr.Katy Taylor 56.53
11Ava TopolewskiJr.Mansfield Lake Ridge 56.82
12Amelia BodenstabFr.Austin Lake Travis 56.90
13Kassidy KitchelFr.Houston Memorial 56.93
14Arianna LaxSr.Austin Bowie 57.73
15Camille Conlu LizadaSr.Harlingen South 1:03.99


100-yard Freestyle
PlaceAthleteClassTeamPrelimFinal
1Cory ShanksSr.League City Clear Creek 49.59
2Jada ScottSo.SA Johnson 49.71
3Kayla FuFr.Fort Bend Clements 50.40
4Maddie WelbornSr.Katy Seven Lakes 51.17
5Ryen BosuroJr.Mansfield Lake Ridge 51.60
6Tristen FantSr.Humble Atascocita 51.81
7Jemma BurnsSo.Austin Westlake 52.05
8Lily BachlJr.Austin Westlake 52.23
Consolation
9Hayden MillerJr.Houston Cypress Creek 51.38
10Sienna BrunerFr.Austin Lake Travis 52.52
11Addie OrrisSr.Austin Vandegrift 52.53
12Allie ThomeSr.Houston Bridgeland 52.82
13Rachel StangeSr.Lewisville Flower Mound 53.11
14Jada AshfordSo.Los Fresnos 53.55
15Halli WilliamsSr.Klein 53.69
16Azalea ShepherdJr.Northwest Nelson 54.03


500-yard Freestyle
PlaceAthleteClassTeamPrelimFinal
1Malia RauschSr.Austin Lake Travis 4:43.76
2Laci BlackJr.Rockwall-Heath 4:54.86
3Madison GrafmillerSr.Humble Atascocita 4:56.27
4Maya WhiteSr.Rockwall 4:57.39
5Ava TopolewskiJr.Mansfield Lake Ridge 4:58.85
6Karly MerriottJr.Rockwall-Heath 4:58.97
7Abby PopeSo.Conroe The Woodlands 4:59.41
8Kate HeintzSo.Southlake Carroll 5:02.15
Consolation
9Elise CliftFr.Mansfield 4:56.46
10Hannah O'LearySo.Round Rock 4:58.02
11Emma GuglielmelloSo.Conroe The Woodlands 4:59.24
12Olivia BuschJr.Conroe The Woodlands 5:02.44
13Kylee GrafmillerJr.Humble Kingwood 5:02.55
14Kaylee CoffeyJr.SA Reagan 5:03.27
15Roxana NolteSr.Katy Taylor 5:04.98
16Edith MartinezJr.Laredo Alexander 5:21.51


200-yard Freestyle Relay
PlaceSchool / AthletesPrelimFinal
1SA Johnson 1:33.30
1) Mikayla Moore (Jr.) 2) Leyna Beach (So.)
3) Elsa Musselman (Jr.) 4) Jada Scott (So.)
2Round Rock Westwood 1:34.30
1) Ayame Castel (Jr.) 2) Emma Bierley (Jr.)
3) Sadie Runeman (Sr.) 4) KyAnh Truong (Sr.)
3League City Clear Creek 1:34.46
1) Kayla Bulseco (So.) 2) Daria Cole (Fr.)
3) Isabella Glasgow (Sr.) 4) Cory Shanks (Sr.)
4Austin Westlake 1:35.78
1) Jemma Burns (So.) 2) Kyla Foxhoven (So.)
3) Sophie Nutter (So.) 4) Lily Bachl (Jr.)
5Conroe The Woodlands 1:36.97
1) Sophia Cristal (Fr.) 2) Zoe Nordmann (Fr.)
3) Mary Nordmann (So.) 4) Liv Garriss (Jr.)
6Richmond George Ranch 1:37.07
1) Ashlyn Hembree (Jr.) 2) Alison Schoditsch (Sr.)
3) Annika Schoditsch (So.) 4) Keely Rollinson (Sr.)
7Lewisville Flower Mound 1:37.51
1) Julia Wozniak (Jr.) 2) Rachel Stange (Sr.)
3) Halina Panczyszyn (So.) 4) Kendal Harwell (Sr.)
8Humble Atascocita 1:38.96
1) Madison Grafmiller (Sr.) 2) Isabelle Caldwell (Sr.)
3) Anna Havnen (Sr.) 4) Tristen Fant (Sr.)
Consolation
9Katy Taylor 1:38.05
1) Natalia Casas (Jr.) 2) Nicole Huang (Jr.)
3) Taylor Schababerle (Sr.) 4) Kat Pashen (Sr.)
10Houston Stratford 1:38.49
1) Allison Ortiz (So.) 2) Lindsay Wong (Fr.)
3) Kara Moss (Sr.) 4) Megan Zuanich (So.)
11Austin Vandegrift 1:38.77
1) Addie Orris (Sr.) 2) Tam-My Nguyen (Jr.)
3) Lara Labardini (Jr.) 4) Abigail Naden (So.)
12Klein 1:39.02
1) Halli Williams (Sr.) 2) Caitlyn Feely (Fr.)
3) Jessica Powell (So.) 4) Paige Walsh (Sr.)
13Midland 1:39.91
1) Meisi Holmes (So.) 2) Rilee Graham (So.)
3) Kamryn Keller (Jr.) 4) P J Day (Jr.)
14Northwest Nelson 1:41.18
1) Reagan Gerard (Jr.) 2) Liliana Lenzer (So.)
3) Tess Wilson (Jr.) 4) Azalea Shepherd (Jr.)
15Los Fresnos 1:46.13
1) Ariana Mancillas (So.) 2) Rebeca Osuna (Sr.)
3) Maria Jimena Trevino (Jr.) 4) Jada Ashford (So.)


100-yard Backstroke
PlaceAthleteClassTeamPrelimFinal
1Alexis NewmanJr.Humble Kingwood 54.76
2Paige TaberJr.Conroe The Woodlands 55.57
3Martina FuentesSr.Houston Memorial 55.58
4Madi LloydSr.Humble Kingwood 55.76
5Halina PanczyszynSo.Lewisville Flower Mound 56.11
6Margaret MabryJr.Keller 56.12
7Sadie RunemanSr.Round Rock Westwood 56.16
8Isabella BarrientosSr.Conroe The Woodlands 57.37
Consolation
9Aldercy BuiSr.Houston Bridgeland 57.55
10Kaylyn KingSr.Lewisville Marcus 58.38
11Gwen SmithSo.Denton Guyer 58.40
12Samantha RoblesSr.SA Johnson 59.01
13Reagan JacoSr.Houston Cy-Fair 59.02
14Laney SkrobanekJr.Spring Branch Smithson Valley 59.55
15Karoline ReevesSo.Allen 59.79
16Sofia GomezJr.Laredo United 1:02.46


100-yard Breaststroke
PlaceAthleteClassTeamPrelimFinal
1Morgan BartleySr.SA Reagan 1:04.06
2Kyla FoxhovenSo.Austin Westlake 1:04.12
3Julia WozniakJr.Lewisville Flower Mound 1:04.24
4Riya SahotaSr.SA Johnson 1:04.29
5Gracie WalkerSo.Mansfield 1:04.45
6Tailyn SchaufelbergerSr.Round Rock 1:05.26
7Alyssa SorensenSr.Conroe The Woodlands 1:05.31
8Marian CheramySr.Lewisville Hebron 1:05.83
Consolation
9Evlin RiedererFr.Conroe The Woodlands 1:04.72
10Ella SmokerFr.Houston Cy-Fair 1:05.84
11Briley AunspaughFr.Austin Westlake 1:05.88
12Mariana Diaz PonceSo.Katy Taylor 1:06.00
13Gracelyn CoxJr.Katy Seven Lakes 1:07.47
14Gaby GarciaJr.Alvin Shadow Creek 1:08.13
15Amy EvansSr.Katy Taylor 1:08.45
16Alijah RodriguezSr.Laredo United 1:10.74


400-yard Freestyle Relay
PlaceSchool / AthletesPrelimFinal
1Austin Lake Travis 3:26.30
1) Sienna Bruner (Fr.) 2) Amelia Bodenstab (Fr.)
3) Morgan Rodriguez (So.) 4) Malia Rausch (Sr.)
2Southlake Carroll 3:28.87
1) Kate Heintz (So.) 2) Bailey Kaiser (So.)
3) Alexis Drap (So.) 4) Corbyn Cormack (Sr.)
3Austin Westlake 3:30.01
1) Kaylee Wu (So.) 2) Jemma Burns (So.)
3) Grace Doyal (So.) 4) Lily Bachl (Jr.)
4Mansfield Lake Ridge 3:30.15
1) Keilee Holcomb (Jr.) 2) Ava Topolewski (Jr.)
3) Emma Westerholm (Sr.) 4) Ryen Bosuro (Jr.)
5Mansfield 3:31.27
1) Elise Clift (Fr.) 2) Sarah Stewart (So.)
3) Gracie Walker (So.) 4) Katie Walker (So.)
6Humble Kingwood 3:32.09
1) Ava Casperson (Fr.) 2) Madi Lloyd (Sr.)
3) Kylee Grafmiller (Jr.) 4) Alexis Newman (Jr.)
7Humble Atascocita 3:33.45
1) Madison Grafmiller (Sr.) 2) Alexia Green (Sr.)
3) Hadleigh Henslee (So.) 4) Tristen Fant (Sr.)
Round Rock DQ
1) Hannah O'Leary (So.) 2) Cat Stephen (Sr.)
3) Cammi Schaufelberger (Jr.) 4) Ryan Mills (So.)
Consolation
9Conroe The Woodlands 3:30.21
1) Mary Nordmann (So.) 2) Sophia Cristal (Fr.)
3) Paige Taber (Jr.) 4) Isabella Barrientos (Sr.)
10Houston Memorial 3:30.39
1) Kassidy Kitchel (Fr.) 2) Lane Vandervoort (Jr.)
3) Shannon Tyler (Sr.) 4) Martina Fuentes (Sr.)
11Katy Taylor 3:30.65
1) Abbie Alvarez (Sr.) 2) Roxana Nolte (Sr.)
3) Kat Pashen (Sr.) 4) Taylor Schababerle (Sr.)
12Allen 3:31.76
1) Catriona Gilmore (Jr.) 2) Karoline Reeves (So.)
3) Natalie Tang (Jr.) 4) Lara Alsader (Sr.)
13SA Johnson 3:32.32
1) Mikayla Moore (Jr.) 2) Samantha Robles (Sr.)
3) Riya Sahota (Sr.) 4) Elsa Musselman (Jr.)
14Rockwall-Heath 3:37.04
1) Karly Merriott (Jr.) 2) Kylee Conrad (Sr.)
3) Josie Gillentine (Sr.) 4) Laci Black (Jr.)
15Houston Cypress Creek 3:38.94
1) Keilah Eckhart (Sr.) 2) Megan Smith (Sr.)
3) Allegra Butler (Fr.) 4) Hayden Miller (Jr.)
16Laredo United 3:56.36
1) Sofia Gomez (Jr.) 2) Diara Aleman (Fr.)
3) Sofia Trevino (Jr.) 4) Alijah Rodriguez (Sr.)