Login   |   Register
Schools   School Districts
Click here to update our playoff information (email us)
<< Back to history

School:

Search Results: Houston Cypress Creek


TournamentTeam / AthletetestEventPlaceResult

2019 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
District 17-6AHouston Cypress Creek 6th45
District 17-6A1) Ethan Leung
3) Wes Miles
2) Zion Thomas
4) Jax Lewis
200-yard Medley Relay4th1:42.85
District 17-6AWes Miles 100-yard Back2nd56.43
District 17-6AEthan Leung 100-yard Back3rd57.26
District 17-6AJoshua Green 100-yard Back10th1:02.50
District 17-6AMitchell Gannon 100-yard Back17th1:06.07
District 17-6AZion Thomas 100-yard Breast7th1:05.95
District 17-6AMichael Dorrington 100-yard Breast11th1:10.68
District 17-6A1) Ethan Leung
3) Joshua Green
2) Jax Lewis
4) Wes Miles
400-yard Free Relay5th3:30.12
District 17-6AEthan Leung 200-yard Free8th1:54.09
District 17-6AJoshua Green 200-yard Free12th2:00.46
District 17-6AMason Schmitt 200-yard Free16th2:10.48
District 17-6AJax Lewis 50-yard Free10th23.69
District 17-6AMichael Dorrington 50-yard Free19th25.89
District 17-6AWes Miles 100-yard Butterfly2nd52.87
District 17-6AMason Schmitt 100-yard Butterfly14th1:00.08
District 17-6AMitchell Gannon 100-yard Butterfly20th1:05.56
District 17-6AJax Lewis 100-yard Free16th53.88
District 17-6AZion Thomas 100-yard Free18th55.07
District 17-6A1) Michael Dorrington
3) Joshua Green
2) Mitchell Gannon
4) Mason Schmitt
200-yard Free Relay7th1:41.87
Region V-6AHouston Cypress Creek 19th22
Region V-6A1) Ethan Leung
3) Wes Miles
2) Zion Thomas
4) Jax Lewis
200-yard Medley Relay15th1:43.88
Region V-6AEthan Leung 100-yard Back13th56.32
Region V-6AWes Miles 100-yard Back14th56.54
Region V-6AWes Miles 100-yard Butterfly8th53.09

2018 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
District 17-6AHouston Cypress Creek 8th17
District 17-6A1) Jax Lewis
3) Mason Schmitt
2) Trevor Leon
4) Zion Thomas
200-yard Medley Relay5th1:47.97
District 17-6ATrevor Leon 100-yard Back12th1:00.32
District 17-6AEthan Leung 100-yard Back13th1:03.02
District 17-6AJoshua Green 100-yard Back20th1:08.44
District 17-6A1) Trevor Leon
3) Zion Thomas
2) Ethan Leung
4) Jax Lewis
400-yard Free Relay7th3:38.83
District 17-6AEthan Leung 200-yard Free15th2:03.10
District 17-6AJoshua Green 200-yard Free17th2:09.50
District 17-6AMason Schmitt 200-yard Free20th2:17.33
District 17-6AZion Thomas 200-yard IM11th2:23.06
District 17-6AJax Lewis 50-yard Free17th24.25
District 17-6AAlex Hernandez 50-yard Free25th25.72
District 17-6AJabari Abercrombie 50-yard Free26th26.10
District 17-6AMason Schmitt 100-yard Butterfly12th1:01.85
District 17-6AZion Thomas 100-yard Butterfly15th1:04.46
District 17-6ATrevor Leon 100-yard Free8th52.58
District 17-6AJax Lewis 100-yard Free15th55.98
District 17-6AJabari Abercrombie 100-yard Free17th56.82
District 17-6AAlex Hernandez 100-yard Free18th56.98
District 17-6A1) Alex Hernandez
3) Jabari Abercrombie
2) Joshua Green
4) Mason Schmitt
200-yard Free Relay7th1:41.83

2017 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
District 17-6AHouston Cypress Creek 4th59
District 17-6A1) Chase Gonzales
3) Ian Matson
2) Trevor Leon
4) Jax Lewis
200-yard Medley Relay4th1:45.25
District 17-6AIan Matson 100-yard Back3rd54.89
District 17-6ATrevor Leon 100-yard Back9th1:01.31
District 17-6A1) Chase Gonzales
3) Anthony Bautista Torres
2) Nicholas Tran
4) Ian Matson
400-yard Free Relay3rd3:26.94
District 17-6ANicholas Tran 200-yard FreeDFS
District 17-6AChase Gonzales 50-yard Free4th23.27
District 17-6AAnthony Bautista Torres 50-yard Free10th24.16
District 17-6AJax Lewis 50-yard Free10th24.16
District 17-6AAlex Hernandez One-Meter Diving4th242.85
District 17-6ANicholas Tran 100-yard Free5th52.94
District 17-6AJax Lewis 100-yard Free7th53.04
District 17-6ATrevor Leon 100-yard Free12th54.81
District 17-6AAnthony Bautista Torres 100-yard Free13th55.52
District 17-6AIan Matson 500-yard Free3rd4:53.40
District 17-6A1) Nicholas Tran
3) Anthony Bautista Torres
2) Jax Lewis
4) Chase Gonzales
200-yard Free Relay4th1:35.48
Region V-6AHouston Cypress Creek 14th41
Region V-6A1) Ian Matson
3) Jax Lewis
2) Trevor Leon
4) Chase Gonzales
200-yard Medley Relay12th1:45.07
Region V-6AIan Matson 100-yard Back4th53.71
Region V-6A1) Nicholas Tran
3) Jax Lewis
2) Anthony Bautista Torres
4) Ian Matson
400-yard Free Relay16th3:30.30
Region V-6AAlex Hernandez One-Meter Diving10th234.90
Region V-6AIan Matson 500-yard Free12th4:51.74
Region V-6A1) Anthony Bautista Torres
3) Jax Lewis
2) Trevor Leon
4) Nicholas Tran
200-yard Free Relay16th1:36.34

2016 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 6AHouston Cypress Creek 24th27
Class 6A1) Jake Sharar
3) Jared Wallace
2) Zac Hawes
4) Chase Gonzales
200-yard Medley Relay14th1:36.39
Class 6AJared Wallace 100-yard Back10th51.20
Class 6AZac Hawes 100-yard Breast8th58.29
Class 6AJared Wallace 100-yard Butterfly14th50.34
District 17-6AHouston Cypress Creek 3rd98
District 17-6A1) Chase Gonzales
3) Jared Wallace
2) Zac Hawes
4) Cameron Sauer
200-yard Medley Relay2nd1:39.74
District 17-6AJared Wallace 100-yard Back1st52.69
District 17-6AIan Matson 100-yard Back5th56.83
District 17-6ATrevor Leon 100-yard Back11th1:01.10
District 17-6AWill Dixon 100-yard Back12th1:04.46
District 17-6AZac Hawes 100-yard Breast2nd59.45
District 17-6AJake Sharar 100-yard Breast8th1:03.17
District 17-6ABen Hayman 100-yard Breast18th1:09.60
District 17-6A1) Cameron Sauer
3) Ian Matson
2) Ben Hayman
4) Jake Sharar
400-yard Free Relay3rd3:28.53
District 17-6AJake Sharar 200-yard Free3rd1:48.37
District 17-6AWill Dixon 200-yard Free10th2:01.53
District 17-6AZac Hawes 200-yard IM3rd2:02.04
District 17-6ACameron Sauer 200-yard IM9th2:06.52
District 17-6AChase Gonzales 50-yard Free5th22.72
District 17-6AZacki Housammy 50-yard Free17th25.82
District 17-6AAdam Wright One-Meter Diving1st267.00
District 17-6AJared Wallace 100-yard Butterfly2nd51.91
District 17-6ACameron Sauer 100-yard Butterfly10th58.10
District 17-6ABen Hayman 100-yard Butterfly14th1:02.47
District 17-6AZacki Housammy 100-yard Butterfly18th1:05.56
District 17-6AChase Gonzales 100-yard Free5th50.02
District 17-6ATrevor Leon 100-yard Free14th55.50
District 17-6AIan Matson 500-yard Free6th5:05.08
District 17-6A1) Jared Wallace
3) Zac Hawes
2) Chase Gonzales
4) Jake Sharar
200-yard Free Relay3rd1:30.80
Region V-6AHouston Cypress Creek 5th185
Region V-6A1) Jake Sharar
3) Jared Wallace
2) Zac Hawes
4) Chase Gonzales
200-yard Medley Relay2nd1:35.45
Region V-6AJared Wallace 100-yard Back2nd51.25
Region V-6AIan Matson 100-yard Back7th55.80
Region V-6AZac Hawes 100-yard Breast2nd57.11
Region V-6A1) Ian Matson
3) Cameron Sauer
2) Nicholas Tran
4) Jake Sharar
400-yard Free Relay12th3:23.08
Region V-6AJake Sharar 200-yard Free8th1:47.53
Region V-6AZac Hawes 200-yard IM6th1:55.28
Region V-6AChase Gonzales 50-yard Free15th22.53
Region V-6AAdam Wright One-Meter Diving3rd283.05
Region V-6AJared Wallace 100-yard Butterfly1st49.51
Region V-6AIan Matson 500-yard Free14th4:51.83
Region V-6A1) Chase Gonzales
3) Jake Sharar
2) Zac Hawes
4) Jared Wallace
200-yard Free Relay4th1:26.89

2015 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 6AHouston Cypress Creek 29th21
Class 6A1) Jared Wallace
3) Riley O'Hara
2) Zac Hawes
4) Chase Gonzales
200-yard Medley Relay13th1:37.43
Class 6AJared Wallace 100-yard Back11th51.64
Class 6AZac Hawes 100-yard Breast10th59.06
District 17-6AHouston Cypress Creek 2nd111
District 17-6A1) Jared Wallace
3) Riley O'Hara
2) Zac Hawes
4) Chase Gonzales
200-yard Medley Relay1st1:37.90
District 17-6AJared Wallace 100-yard Back2nd52.96
District 17-6AChase Gonzales 100-yard Back3rd55.97
District 17-6AIan Matson 100-yard Back8th57.74
District 17-6ACameron Sauer 100-yard Back12th59.51
District 17-6AZac Hawes 100-yard Breast1st1:01.37
District 17-6ARiley O'Hara 100-yard Breast6th1:03.75
District 17-6A1) Jared Wallace
3) Riley O'Hara
2) Zac Hawes
4) Chase Gonzales
400-yard Free Relay4th3:17.31
District 17-6ATodd Coachman 200-yard Free3rd1:47.45
District 17-6AZac Hawes 200-yard IM1st2:02.16
District 17-6ACameron Sauer 200-yard IM6th2:08.67
District 17-6AChase Gonzales 50-yard Free7th22.67
District 17-6ABlake Hughes 50-yard Free18th23.48
District 17-6AAdam Wright One-Meter Diving3rd246.15
District 17-6AJared Wallace 100-yard Butterfly2nd52.35
District 17-6ARiley O'Hara 100-yard Butterfly4th53.60
District 17-6AParker Knight 100-yard Butterfly7th55.18
District 17-6ATodd Coachman 100-yard Free5th48.97
District 17-6AParker Knight 100-yard Free11th51.60
District 17-6ABlake Hughes 100-yard Free16th52.63
District 17-6AIan Matson 500-yard Free6th4:58.01
District 17-6A1) Chase Gonzales
3) Blake Hughes
2) Todd Coachman
4) Parker Knight
200-yard Free Relay4th1:31.08
Region V-6AHouston Cypress Creek 2nd226
Region V-6A1) Jared Wallace
3) Riley O'Hara
2) Zac Hawes
4) Chase Gonzales
200-yard Medley Relay2nd1:35.83
Region V-6AChase Gonzales 100-yard Back14th56.38
Region V-6AJared Wallace 100-yard Back2nd51.89
Region V-6AZac Hawes 100-yard Breast1st58.45
Region V-6A1) Todd Coachman
3) Chase Gonzales
2) Riley O'Hara
4) Jared Wallace
400-yard Free Relay4th3:13.65
Region V-6ATodd Coachman 200-yard Free7th1:46.26
Region V-6ACameron Sauer 200-yard IM13th2:05.85
Region V-6AZac Hawes 200-yard IM4th1:57.15
Region V-6AAdam Wright One-Meter Diving6th304.10
Region V-6AJared Wallace 100-yard Butterfly2nd50.84
Region V-6ARiley O'Hara 100-yard Butterfly5th52.36
Region V-6ATodd Coachman 100-yard Free4th47.65
Region V-6AIan Matson 500-yard Free13th4:57.29
Region V-6A1) Todd Coachman
3) Parker Knight
2) Riley O'Hara
4) Chase Gonzales
200-yard Free Relay5th1:29.45

2014 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 6AHouston Cypress Creek 34th19
Class 6AHunter Gildart 5th57.77
Class 6AHunter Gildart 9th1:53.57
Class 6AHunter Gildart 100-yard Breast7th58.25
Class 6AHunter Gildart 200-yard IM10th1:53.47
District 17-6AHouston Cypress Creek 2nd139
District 17-6A1) Jared Wallace
3) Riley O'Hara
2) Zac Hawes
4) Chase Gonzales
200-yard Medley Relay1st1:39.63
District 17-6AJared Wallace 100-yard Back2nd54.24
District 17-6AJake Sharar 100-yard Back3rd55.01
District 17-6AChase Gonzales 100-yard Back7th57.96
District 17-6AIan Matson 100-yard Back15th1:01.52
District 17-6AHunter Gildart 100-yard Breast2nd59.76
District 17-6ABen Hardisty 100-yard Breast3rd1:00.74
District 17-6AZac Hawes 100-yard Breast4th1:00.87
District 17-6A1) Todd Coachman
3) Jake Sharar
2) Riley O'Hara
4) Hunter Gildart
400-yard Free Relay2nd3:16.07
District 17-6ATodd Coachman 200-yard Free3rd1:47.60
District 17-6ARiley O'Hara 200-yard Free4th1:47.89
District 17-6ACameron Sauer 200-yard Free10th1:53.73
District 17-6AHunter Gildart 200-yard IM1st1:57.65
District 17-6AJake Sharar 200-yard IM2nd1:59.39
District 17-6AZac Hawes 200-yard IM4th2:00.94
District 17-6ABen Hardisty 50-yard Free7th23.08
District 17-6AAidan Huber 50-yard Free11th23.54
District 17-6ABlake Hughes 50-yard Free16th23.86
District 17-6AAdam Wright 50-yard FreeDNS
District 17-6AAdam Wright One-Meter Diving4th274.30
District 17-6AJared Wallace 100-yard Butterfly2nd53.70
District 17-6ARiley O'Hara 100-yard Butterfly3rd53.76
District 17-6AParker Knight 100-yard Butterfly12th57.67
District 17-6ABlake Hughes 100-yard ButterflyDNS
District 17-6AChase Gonzales 100-yard Free7th50.68
District 17-6AAidan Huber 100-yard Free10th51.69
District 17-6ATodd Coachman 500-yard Free4th4:54.59
District 17-6AIan Matson 500-yard Free8th5:00.37
District 17-6AParker Knight 500-yard Free11th5:09.18
District 17-6ACameron Sauer 500-yard Free14th5:19.04
District 17-6A1) Hunter Gildart
3) Chase Gonzales
2) Ben Hardisty
4) Todd Coachman
200-yard Free Relay2nd1:29.73
Region V-6AHouston Cypress Creek 3rd238
Region V-6A1) Jared Wallace 25.00
3) Riley O'Hara 23.14
2) Hunter Gildart 27.24
4) Todd Coachman 22.20
200-yard Medley Relay5th1:37.58
Region V-6AJared Wallace 100-yard Back4th53.05
Region V-6AJake Sharar 100-yard Back7th54.35
Region V-6AHunter Gildart 100-yard Breast2nd58.23
Region V-6AZac Hawes 100-yard Breast6th1:00.00
Region V-6A1) Hunter Gildart 22.95
3) Zac Hawes 23.91
2) Jake Sharar 47.95
4) Todd Coachman 49.38
400-yard Free Relay6th3:15.12
Region V-6ARiley O'Hara 200-yard Free6th1:45.15
Region V-6ATodd Coachman 200-yard Free8th1:49.12
Region V-6AHunter Gildart 200-yard IM3rd1:53.97
Region V-6AZac Hawes 200-yard IM7th1:58.90
Region V-6AJake Sharar 200-yard IM8th2:00.18
Region V-6AAdam Wright One-Meter Diving8th275.70
Region V-6AJared Wallace 100-yard Butterfly5th51.29
Region V-6ARiley O'Hara 100-yard Butterfly6th52.01
Region V-6A1) Riley O'Hara 22.53
3) Zac Hawes 22.29
2) Chase Gonzales 22.69
4) Todd Coachman 21.97
200-yard Free Relay6th1:29.48

2013 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AHouston Cypress Creek 38th14
Class 5A1) Braxton Flowers 24.70
3) Todd Coachman 24.30
2) Damian Wilkerson 27.23
4) Sam Schorr 21.84
200-yard Medley Relay13th1:38.07
Class 5ABraxton Flowers 100-yard Back11th51.78
Region V-5AHouston Cypress Creek 3rd252
Region V-5A1) Braxton Flowers 24.16
3) Hunter Gildart 24.10
2) Damian Wilkerson 26.74
4) Sam Schorr 21.03
200-yard Medley Relay2nd1:36.03
Region V-5ABraxton Flowers 100-yard Back1st51.21
Region V-5AConnor Sauer 100-yard Back7th55.50
Region V-5AJake Sharar 100-yard Back9th56.30
Region V-5AJared Wallace 100-yard Back11th57.34
Region V-5ADamian Wilkerson 100-yard Breast6th59.03
Region V-5AZac Hawes 100-yard Breast10th1:01.76
Region V-5A1) Braxton Flowers 47.75
3) Todd Coachman 47.91
2) Connor Sauer 48.19
4) Hunter Gildart 48.42
400-yard Free Relay3rd3:12.27
Region V-5ATodd Coachman 200-yard Free5th1:44.09
Region V-5AHunter Gildart 200-yard IM4th1:54.56
Region V-5AZac Hawes 200-yard IM9th2:02.54
Region V-5AJared Wallace 200-yard IM11th2:05.15
Region V-5AJake Sharar 200-yard IM15th2:07.43
Region V-5ASam Schorr 50-yard Free9th21.92
Region V-5ABraxton Flowers 100-yard Butterfly9th52.76
Region V-5ARiley O'Hara 100-yard Butterfly13th55.15
Region V-5ABlake Hughes 100-yard Butterfly15th55.70
Region V-5ASam Schorr 100-yard Free10th48.43
Region V-5AHunter Gildart 500-yard Free8th4:54.57
Region V-5ATodd Coachman 500-yard Free9th4:44.67
Region V-5A1) Connor Sauer 22.44
3) Blake Hughes 22.59
2) Riley O'Hara 23.14
4) Todd Coachman 22.22
200-yard Free Relay8th1:30.39

2012 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Region V-5AHouston Cypress Creek 5th180.50
Region V-5AJohn Burman 22.38
Region V-5ABraxton Flowers 47.75
Region V-5AAlex Layne DQ
Region V-5ABen Hardisty 22.01
Region V-5AHunter Gildart DQ
Region V-5AHunter Gildart 21.85
Region V-5AConnor Sauer DQ
Region V-5ATodd Coachman 22.49
Region V-5ATodd Coachman DQ
Region V-5A1) Braxton Flowers 25.80
3) Alex Layne 23.18
2) Ben Hardisty 26.84
4) John Burman 22.21
200-yard Medley Relay4th1:38.29
Region V-5ABraxton Flowers 100-yard Back3rd54.34
Region V-5AConnor Sauer 100-yard Back9th56.92
Region V-5ABen Hardisty 100-yard Breast4th58.40
Region V-5A1) Alex Layne
3) Connor Sauer
2) Hunter Gildart
4) Todd Coachman
400-yard Free RelayDQ
Region V-5ATodd Coachman 200-yard Free8th1:47.97
Region V-5AAlex Layne 200-yard Free14th1:53.95
Region V-5AHunter Gildart 200-yard IM6th1:58.67
Region V-5AJohn Burman 50-yard Free11th22.57
Region V-5AAlex Layne 100-yard Butterfly3rd51.71
Region V-5AHunter Gildart 500-yard Free5th4:47.97
Region V-5ABraxton Flowers 500-yard Free8th5:03.16
Region V-5ATodd Coachman 500-yard Free9th4:54.96
Region V-5A1) John Burman 22.38
3) Hunter Gildart 21.85
2) Ben Hardisty 22.01
4) Todd Coachman 22.49
200-yard Free Relay5th1:28.73

2011 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AHouston Cypress Creek 19th44
Class 5A1) Jacob Wallace 22.88
3) Alex Layne 23.73
2) Ben Hardisty 28.71
4) John Burman 21.86
200-yard Medley Relay12th1:37.18
Class 5AJacob Wallace 100-yard Back1st49.45
Class 5AJacob Wallace 100-yard Butterfly5th50.31
Region V-5AHouston Cypress Creek 6th154
Region V-5A1) Jacob Wallace 23.47
3) Alex Layne 23.90
2) Ben Hardisty 27.91
4) John Burman 21.82
200-yard Medley Relay3rd1:37.10
Region V-5AJacob Wallace 100-yard Back1st50.24
Region V-5AConnor Sauer 100-yard Back12th56.93
Region V-5A1) Hunter Gildart 49.97
3) Alex Layne 49.45
2) William Deatley 50.80
4) Jacob Wallace 48.13
400-yard Free Relay9th3:18.35
Region V-5AHunter Gildart 200-yard Free9th1:47.75
Region V-5AAlex Layne 200-yard Free10th1:47.88
Region V-5AWilliam Deatley 200-yard IM14th2:07.29
Region V-5AJohn Burman 50-yard Free12th22.37
Region V-5AJacob Wallace 100-yard Butterfly1st50.14
Region V-5AAlex Layne 100-yard Butterfly9th53.58
Region V-5AHunter Gildart 500-yard Free10th4:51.06
Region V-5AColin Chappell 500-yard Free12th5:01.43
Region V-5A1) Hunter Gildart 22.41
3) Sam Schorr 22.61
2) William Deatley 22.73
4) John Burman 22.41
200-yard Free Relay10th1:30.16

2010 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AHouston Cypress Creek 4th174
Class 5A1) Jacob Wallace 23.81
3) Nate Bean 23.27
2) Keith Murphy 25.98
4) Jonathan Edwards 20.23
200-yard Medley Relay1st1:33.29
Class 5AJonathan Edwards 100-yard Back1st48.01
Class 5AJacob Wallace 100-yard Back8th52.02
Class 5AKeith Murphy 100-yard Breast3rd57.46
Class 5A1) Tyler Rice 46.14
3) Keith Murphy 47.70
2) Ryan Layne 47.39
4) Jonathan Edwards 43.82
400-yard Free Relay1st3:05.05
Class 5AKeith Murphy 200-yard Free11th1:42.46
Class 5AJonathan Edwards 200-yard IM1st1:46.98
Class 5AJacob Wallace 100-yard Butterfly13th51.60
Class 5ANate Bean 100-yard Butterfly14th51.88
Class 5ARyan Layne 500-yard Free13th4:37.79
Class 5A1) Jacob Wallace 22.70
3) Kevin Gravesmill 22.80
2) Tyler Rice 21.69
4) Nate Bean 21.80
200-yard Free Relay12th1:28.99

2009 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AHouston Cypress Creek 6th122
Class 5A1) Jacob Wallace
3) Nate Bean
2) Keith Murphy
4) Jonathan Edwards
200-yard Medley Relay4th1:35.12
Class 5AJonathan Edwards 100-yard Back1st48.95
Class 5AJacob Wallace 100-yard Back11th53.04
Class 5AKeith Murphy 100-yard Breast8th58.16
Class 5A1) Jonathan Edwards
3) Nate Bean
2) Elliot Joern
4) Keith Murphy
400-yard Free Relay6th3:05.98
Class 5AKeith Murphy 200-yard Free4th1:38.77
Class 5AJonathan Edwards 200-yard Free5th1:39.02

2007 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AHouston Cypress Creek 14th52

2006 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AHouston Cypress Creek 15th62

2005 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AHouston Cypress Creek 14th48

2002 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AHouston Cypress Creek 3rd161
Class 5AChris Knaute 500-yard Free1st4:30.11

2001 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AHouston Cypress Creek 3rd156
Class 5AAndrew Sullivant 100-yard Back1st50.53

2000 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AHouston Cypress Creek 10th49

1999 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AHouston Cypress Creek 10th64

1997 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
UILHouston Cypress Creek 4th103
UILJeremy McDonnell 100-yard Breast1st54.76
UILJoey Montague 200-yard IM1st1:47.87

1996 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
UILHouston Cypress Creek 2nd181
UILJamie Rauch 200-yard Free1st1:36.55
UILJoey Montague 200-yard IM1st1:48.44
UILJamie Rauch 500-yard Free1st4:27.72

1995 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
UILHouston Cypress Creek 2nd175
UILJamie Rauch 200-yard Free1st1:37.35
UILJoey Montague 200-yard IM1st1:48.08
UILJamie Rauch 500-yard Free1st4:27.64

1994 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
UILHouston Cypress Creek 1st192
UILJamie Rauch 500-yard Free1st4:31.05

1993 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
UILHouston Cypress Creek 7th51

1991 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
UILHouston Cypress Creek 9th52.50

1990 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
UILHouston Cypress Creek 8th60.50

1987 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
UILHouston Cypress Creek 6th64
UILJeff Thibault 100-yard Back1st50.90
UILJeff Thibault 200-yard IM1st1:50.68

1986 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
UILHouston Cypress Creek 8th52
UILJeff Thibault 500-yard Free1st4:31.51

1985 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
UILHouston Cypress Creek 3rd95