Login   |   Register
Schools   School Districts
Click here to update our playoff information (email us)
<< Back to history

School:

Search Results: Austin Westlake


TournamentTeam / AthletetestEventPlaceResult

2019 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 6AAustin Westlake 5th123.50
Class 6A1) Shane Burns
3) Brian Li
2) Jaden Luo
4) Nicholas Lambiase
200-yard Medley Relay6th1:34.25
Class 6AJaden Luo 100-yard Breast5th56.61
Class 6A1) Jaden Luo
3) Brian Li
2) Nicholas Lambiase
4) Nicco Velasquez
400-yard Free Relay2nd3:02.53
Class 6AJaden Luo 200-yard Free3rd1:38.90
Class 6ANicco Velasquez 200-yard Free7th1:39.44
Class 6AJohn Beuerlein One-Meter Diving13th390.80
Class 6ANicco Velasquez 100-yard Free10th45.95
Class 6ABrian Li 500-yard Free16th4:38.16
Class 6A1) Nicholas Lambiase
3) Brian Li
2) Daniel Li
4) Nicco Velasquez
200-yard Free Relay12th1:26.38
District 12-6AAustin Westlake 1st186
District 12-6A1) Shane Burns
3) Brian Li
2) Jaden Luo
4) Nicholas Lambiase
200-yard Medley Relay1st1:35.28
District 12-6AShane Burns 100-yard Back1st52.64
District 12-6ANicholas Lambiase 100-yard Back4th54.74
District 12-6ADietrich Hagenau 100-yard Back6th55.12
District 12-6ARiley Coffee 100-yard Back8th57.24
District 12-6AJaden Luo 100-yard Breast1st55.89
District 12-6AJake Stavrou 100-yard Breast5th1:00.49
District 12-6AAlex Elbert 100-yard Breast13th1:02.74
District 12-6ANathaniel Li 100-yard Breast14th1:02.75
District 12-6A1) Bennett Li
3) Nicco Velasquez
2) Daniel Li
4) Jaden Luo
400-yard Free Relay1st3:07.16
District 12-6AJaden Luo 200-yard Free1st1:40.17
District 12-6ANicco Velasquez 200-yard Free2nd1:45.26
District 12-6AEric Li 200-yard Free6th1:49.04
District 12-6AJohn Singletary 200-yard Free10th1:51.57
District 12-6ABrian Li 200-yard IM1st1:54.78
District 12-6AShane Burns 200-yard IM5th1:56.36
District 12-6AJoseph Gillett 200-yard IM8th2:02.41
District 12-6AJake Stavrou 200-yard IM11th2:04.84
District 12-6ADaniel Li 50-yard Free2nd21.94
District 12-6ABennett Li 50-yard Free3rd22.01
District 12-6AJacob Dittoe 50-yard Free6th22.76
District 12-6AShane Dunworth 50-yard Free7th22.99
District 12-6AJohn Beuerlein One-Meter Diving2nd390.95
District 12-6AJacob Dittoe 100-yard Butterfly2nd52.30
District 12-6ADietrich Hagenau 100-yard Butterfly8th54.21
District 12-6AJoseph Gillett 100-yard Butterfly10th57.03
District 12-6AJohn Singletary 100-yard Butterfly11th57.40
District 12-6ANicco Velasquez 100-yard Free2nd47.71
District 12-6ANicholas Lambiase 100-yard Free4th47.96
District 12-6ABennett Li 100-yard Free7th48.60
District 12-6AAustin Edwards 100-yard Free13th51.78
District 12-6ABrian Li 500-yard Free1st4:40.48
District 12-6ADaniel Li 500-yard Free2nd4:50.07
District 12-6AEric Li 500-yard Free4th4:53.50
District 12-6AGage Gordon 500-yard Free5th4:53.78
District 12-6A1) Daniel Li
3) Brian Li
2) Nicholas Lambiase
4) Nicco Velasquez
200-yard Free Relay2nd1:27.35
Region III-6AAustin Westlake 1st346
Region III-6A1) Shane Burns
3) Brian Li
2) Jaden Luo
4) Nicholas Lambiase
200-yard Medley Relay2nd1:34.47
Region III-6AShane Burns 100-yard Back6th52.27
Region III-6ANicholas Lambiase 100-yard Back8th52.93
Region III-6ADietrich Hagenau 100-yard Back11th53.75
Region III-6AJaden Luo 100-yard Breast1st55.40
Region III-6A1) Bennett Li
3) Brian Li
2) Daniel Li
4) Nicco Velasquez
400-yard Free Relay3rd3:07.32
Region III-6AJaden Luo 200-yard Free1st1:38.03
Region III-6ANicco Velasquez 200-yard Free2nd1:39.81
Region III-6AEric Li 200-yard Free13th1:47.53
Region III-6ABrian Li 200-yard IM3rd1:54.31
Region III-6AShane Burns 200-yard IM6th1:55.99
Region III-6ADaniel Li 50-yard Free7th21.88
Region III-6ABennett Li 50-yard Free10th22.22
Region III-6AJacob Dittoe 50-yard Free15th22.94
Region III-6AJohn Beuerlein One-Meter Diving2nd397.60
Region III-6AJacob Dittoe 100-yard Butterfly8th52.75
Region III-6ANicco Velasquez 100-yard Free2nd46.19
Region III-6ANicholas Lambiase 100-yard Free6th46.83
Region III-6ABrian Li 500-yard Free2nd4:35.27
Region III-6ADaniel Li 500-yard Free5th4:42.83
Region III-6AEric Li 500-yard Free7th4:51.39
Region III-6AGage Gordon 500-yard Free13th5:00.33
Region III-6A1) Jaden Luo
3) Nicholas Lambiase
2) Daniel Li
4) Nicco Velasquez
200-yard Free Relay2nd1:25.32

2018 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 6AAustin Westlake 9th75
Class 6AJaden Luo 100-yard Breast8th57.44
Class 6A1) Jaden Luo
3) Brian Li
2) Nicholas Lambiase
4) Nicco Velasquez
400-yard Free Relay5th3:07.32
Class 6AJaden Luo 200-yard Free3rd1:38.07
Class 6ANicco Velasquez 200-yard Free11th1:40.55
Class 6AJohn Beuerlein One-Meter Diving15th381.80
Class 6A1) Jaden Luo
3) Omar Shahatit
2) Nicholas Lambiase
4) Nicco Velasquez
200-yard Free Relay11th1:26.23
District 12-6AAustin Westlake 1st169.50
District 12-6A1) Nicco Velasquez
3) Omar Shahatit
2) Jaden Luo
4) Bennett Li
200-yard Medley Relay2nd1:37.10
District 12-6ANicholas Lambiase 100-yard Back2nd54.16
District 12-6AShane Burns 100-yard Back3rd54.21
District 12-6ADietrich Hagenau 100-yard Back6th55.87
District 12-6ARiley Coffee 100-yard Back12th58.65
District 12-6AJaden Luo 100-yard Breast1st57.65
District 12-6ANathaniel Li 100-yard Breast7th1:01.51
District 12-6AVictor Yao 100-yard Breast13th1:07.43
District 12-6AEric Quan 100-yard Breast17th1:11.85
District 12-6A1) Jaden Luo
3) Kyle Wang
2) Nicholas Lambiase
4) Nicco Velasquez
400-yard Free Relay3rd3:20.66
District 12-6AJaden Luo 200-yard Free1st1:39.78
District 12-6ANicco Velasquez 200-yard Free2nd1:42.53
District 12-6AEric Li 200-yard Free6th1:48.84
District 12-6AJohn Singletary 200-yard FreeDFS
District 12-6ABrian Li 200-yard IM2nd1:56.10
District 12-6AOmar Shahatit 200-yard IM4th1:58.38
District 12-6AShane Burns 200-yard IM5th1:59.47
District 12-6AJoseph Gillett 200-yard IM11th2:04.76
District 12-6ABennett Li 50-yard Free3rd22.23
District 12-6ADietrich Hagenau 50-yard Free8th23.40
District 12-6AJacob Dittoe 50-yard Free9th23.41
District 12-6ARyan Rogers 50-yard Free13th23.73
District 12-6AJohn Beuerlein One-Meter Diving2nd469.80
District 12-6AMark Willenbring One-Meter Diving4th282.50
District 12-6AOmar Shahatit 100-yard Butterfly1st52.54
District 12-6AJacob Dittoe 100-yard Butterfly4th54.97
District 12-6AJoseph Gillett 100-yard Butterfly5th55.30
District 12-6AKarthikeya Ambati 100-yard Butterfly18th1:06.50
District 12-6ANicholas Lambiase 100-yard Free2nd48.07
District 12-6ABennett Li 100-yard Free3rd48.22
District 12-6AGage Gordon 100-yard Free9th51.56
District 12-6ARyan Rogers 100-yard Free11th52.02
District 12-6ABrian Li 500-yard Free3rd4:40.01
District 12-6ANicco Velasquez 500-yard Free4th4:42.27
District 12-6AEric Li 500-yard Free6th4:54.86
District 12-6AJohn Singletary 500-yard FreeDQ
District 12-6A1) Bennett Li
3) Brian Li
2) Omar Shahatit
4) Nicholas Lambiase
200-yard Free Relay1st1:28.37
Region III-6AAustin Westlake 1st334
Region III-6A1) Shane Burns
3) Omar Shahatit
2) Brian Li
4) Bennett Li
200-yard Medley Relay5th1:38.78
Region III-6ANicholas Lambiase 100-yard Back7th53.57
Region III-6AShane Burns 100-yard Back9th53.60
Region III-6AJaden Luo 100-yard Breast2nd56.90
Region III-6A1) Jaden Luo
3) Brian Li
2) Nicholas Lambiase
4) Nicco Velasquez
400-yard Free Relay1st3:07.29
Region III-6AJaden Luo 200-yard Free1st1:39.25
Region III-6ANicco Velasquez 200-yard Free2nd1:39.58
Region III-6AEric Li 200-yard Free15th1:49.56
Region III-6ABrian Li 200-yard IM7th1:55.85
Region III-6AOmar Shahatit 200-yard IM8th1:59.76
Region III-6AShane Burns 200-yard IM9th1:58.48
Region III-6ABennett Li 50-yard Free7th22.08
Region III-6AJohn Beuerlein One-Meter Diving2nd360.15
Region III-6AMark Willenbring One-Meter Diving5th260.55
Region III-6AOmar Shahatit 100-yard Butterfly4th51.76
Region III-6AJacob Dittoe 100-yard Butterfly14th54.50
Region III-6ANicholas Lambiase 100-yard Free5th47.52
Region III-6ABennett Li 100-yard Free7th48.06
Region III-6ANicco Velasquez 500-yard Free1st4:33.23
Region III-6ABrian Li 500-yard Free7th4:39.33
Region III-6AEric Li 500-yard Free13th4:51.29
Region III-6A1) Jaden Luo
3) Omar Shahatit
2) Nicholas Lambiase
4) Nicco Velasquez
200-yard Free Relay2nd1:26.21

2017 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 6AAustin Westlake 9th88
Class 6A1) Jaden Luo
3) Omar Shahatit
2) Nicco Velasquez
4) Clark Wakeland
200-yard Medley Relay8th1:36.30
Class 6A1) Jaden Luo
3) Nicco Velasquez
2) Nicholas Lambiase
4) Clark Wakeland
400-yard Free Relay6th3:07.39
Class 6AClark Wakeland 200-yard Free7th1:41.52
Class 6ANicco Velasquez 200-yard Free9th1:40.32
Class 6AJohn Beuerlein One-Meter Diving14th346.65
Class 6AJaden Luo 100-yard Butterfly12th50.15
Class 6AClark Wakeland 500-yard Free8th4:36.78
District 12-6AAustin Westlake 1st140
District 12-6A1) Miguel Velasquez
3) Jaden Luo
2) Nicco Velasquez
4) Clark Wakeland
200-yard Medley Relay1st1:35.43
District 12-6AMiguel Velasquez 100-yard Back1st50.11
District 12-6ANicholas Lambiase 100-yard Back6th55.15
District 12-6AMark Willenbring 100-yard Back9th57.28
District 12-6ALarry Pan 100-yard Back13th1:00.10
District 12-6AJaden Luo 100-yard Breast2nd1:00.44
District 12-6AArthur Holzman 100-yard Breast18th1:05.25
District 12-6ANathaniel Li 100-yard Breast19th1:05.97
District 12-6ABennett Li 100-yard Breast21st1:08.74
District 12-6A1) Jaden Luo
3) Nicco Velasquez
2) Nicholas Lambiase
4) Clark Wakeland
400-yard Free Relay1st3:10.53
District 12-6ANicco Velasquez 200-yard Free2nd1:43.11
District 12-6AClark Wakeland 200-yard Free3rd1:43.21
District 12-6AJacob Dittoe 200-yard Free12th1:52.94
District 12-6AMark Willenbring 200-yard Free14th1:53.30
District 12-6ABrian Li 200-yard IM3rd1:57.97
District 12-6AJoseph Gillett 200-yard IM11th2:06.42
District 12-6ALarry Pan 200-yard IM17th2:11.45
District 12-6ANathaniel Li 200-yard IM20th2:15.00
District 12-6AOmar Shahatit 50-yard Free7th22.51
District 12-6ALucas Wheal 50-yard Free9th22.72
District 12-6AArthur Holzman 50-yard Free13th23.16
District 12-6AShane Dunworth 50-yard Free23rd24.64
District 12-6AJohn Beuerlein One-Meter Diving3rd401.60
District 12-6AJones Liddy One-Meter Diving4th252.80
District 12-6AJaden Luo 100-yard Butterfly1st50.88
District 12-6AMiguel Velasquez 100-yard Butterfly2nd50.89
District 12-6AOmar Shahatit 100-yard Butterfly7th53.35
District 12-6AJoseph Gillett 100-yard Butterfly14th57.51
District 12-6ANicco Velasquez 100-yard Free2nd47.93
District 12-6ANicholas Lambiase 100-yard Free5th48.63
District 12-6ALucas Wheal 100-yard Free9th49.68
District 12-6AShane Dunworth 100-yard Free21st53.86
District 12-6AClark Wakeland 500-yard Free1st4:35.59
District 12-6ABrian Li 500-yard Free6th4:44.94
District 12-6ABennett Li 500-yard Free11th5:03.60
District 12-6AJacob Dittoe 500-yard Free14th5:12.96
District 12-6A1) Omar Shahatit
3) Lucas Wheal
2) Miguel Velasquez
4) Brian Li
200-yard Free Relay3rd1:30.15
Region III-6AAustin Westlake 1st305
Region III-6A1) Miguel Velasquez
3) Jaden Luo
2) Nicco Velasquez
4) Clark Wakeland
200-yard Medley Relay2nd1:34.98
Region III-6AMiguel Velasquez 100-yard Back2nd49.79
Region III-6ANicholas Lambiase 100-yard Back14th55.27
Region III-6AJaden Luo 100-yard Breast3rd59.70
Region III-6A1) Jaden Luo
3) Nicco Velasquez
2) Nicholas Lambiase
4) Clark Wakeland
400-yard Free Relay1st3:08.14
Region III-6ANicco Velasquez 200-yard Free1st1:41.22
Region III-6AClark Wakeland 200-yard Free2nd1:41.26
Region III-6ABrian Li 200-yard IM7th2:00.34
Region III-6AJohn Beuerlein One-Meter Diving2nd368.15
Region III-6AJones Liddy One-Meter Diving7th224.40
Region III-6AJaden Luo 100-yard Butterfly3rd49.99
Region III-6AMiguel Velasquez 100-yard Butterfly4th50.50
Region III-6ANicco Velasquez 100-yard Free3rd47.57
Region III-6ANicholas Lambiase 100-yard Free6th48.38
Region III-6AClark Wakeland 500-yard Free1st4:34.54
Region III-6ABrian Li 500-yard Free10th4:46.33
Region III-6A1) Miguel Velasquez
3) Nicholas Lambiase
2) Lucas Wheal
4) Omar Shahatit
200-yard Free Relay4th1:28.43

2016 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 6AAustin Westlake 2nd226
Class 6A1) Miguel Velasquez
3) Kevin Fang
2) Matthew Willenbring
4) Bryan Fuchs
200-yard Medley Relay2nd1:31.40
Class 6AMiguel Velasquez 100-yard Back5th50.54
Class 6A1) Kevin Fang
3) Will Thomas
2) Clark Wakeland
4) Jack Dunworth
400-yard Free Relay3rd3:04.78
Class 6AJack Dunworth 200-yard Free6th1:40.34
Class 6AKevin Fang 200-yard Free8th1:41.81
Class 6AMatthew Willenbring 200-yard IM1st1:47.06
Class 6AKevin Fang 100-yard Butterfly9th49.75
Class 6AMatthew Willenbring 100-yard Free2nd43.99
Class 6AJack Dunworth 100-yard Free10th46.29
Class 6AWill Thomas 500-yard Free4th4:27.82
Class 6AClark Wakeland 500-yard Free5th4:28.46
Class 6A1) Bryan Fuchs
3) Jack Dunworth
2) Matthew Willenbring
4) Miguel Velasquez
200-yard Free Relay1st1:23.59
District 12-6AAustin Westlake 1st170
District 12-6A1) Miguel Velasquez
3) Kevin Fang
2) Matthew Willenbring
4) Bryan Fuchs
200-yard Medley Relay1st1:34.53
District 12-6AMiguel Velasquez 100-yard Back2nd51.53
District 12-6ANicholas Lambiase 100-yard Back8th57.61
District 12-6ARyan Rogers 100-yard Back12th1:01.29
District 12-6ALarry Pan 100-yard Back13th1:02.75
District 12-6ABryan Fuchs 100-yard Breast2nd1:00.50
District 12-6ANathaniel Li 100-yard Breast13th1:06.31
District 12-6ATroy Pangburn 100-yard Breast16th1:08.97
District 12-6AArthur Holzman 100-yard BreastDQ
District 12-6A1) Kevin Fang
3) Nicco Velasquez
2) Clark Wakeland
4) Will Thomas
400-yard Free Relay2nd3:10.50
District 12-6AClark Wakeland 200-yard Free1st1:41.62
District 12-6AKevin Fang 200-yard Free2nd1:41.95
District 12-6AWill Thomas 200-yard Free4th1:42.39
District 12-6AJack Dunworth 200-yard Free5th1:44.43
District 12-6AMatthew Willenbring 200-yard IM1st1:52.76
District 12-6ABrian Li 200-yard IM8th2:03.21
District 12-6ALucas Wheal 200-yard IM10th2:04.83
District 12-6ALarry Pan 200-yard IM19th2:15.38
District 12-6ABryan Fuchs 50-yard Free2nd21.44
District 12-6AJonathan Nguyen 50-yard Free7th22.95
District 12-6ANicco Velasquez 50-yard Free8th23.07
District 12-6AArthur Holzman 50-yard Free17th24.10
District 12-6AJohn Beuerlein One-Meter Diving2nd368.05
District 12-6AKevin Fang 100-yard Butterfly1st49.97
District 12-6AMiguel Velasquez 100-yard Butterfly3rd51.65
District 12-6ALucas Wheal 100-yard Butterfly11th55.62
District 12-6ANicholas Lambiase 100-yard Butterfly16th57.13
District 12-6AMatthew Willenbring 100-yard Free1st46.16
District 12-6AJack Dunworth 100-yard Free2nd48.32
District 12-6ANicco Velasquez 100-yard Free4th49.28
District 12-6AJonathan Nguyen 100-yard Free7th49.83
District 12-6AWill Thomas 500-yard Free1st4:28.34
District 12-6AClark Wakeland 500-yard Free2nd4:31.08
District 12-6ABrian Li 500-yard Free6th4:50.58
District 12-6ARyan Rogers 500-yard Free13th5:12.68
District 12-6A1) Matthew Willenbring
3) Jonathan Nguyen
2) Miguel Velasquez
4) Bryan Fuchs
200-yard Free Relay2nd1:26.66
Region III-6AAustin Westlake 1st381
Region III-6A1) Miguel Velasquez
3) Kevin Fang
2) Matthew Willenbring
4) Bryan Fuchs
200-yard Medley Relay1st1:32.23
Region III-6AMiguel Velasquez 100-yard Back2nd49.65
Region III-6ABryan Fuchs 100-yard Breast9th59.98
Region III-6A1) Kevin Fang
3) Will Thomas
2) Clark Wakeland
4) Jack Dunworth
400-yard Free Relay1st3:06.27
Region III-6AKevin Fang 200-yard Free2nd1:39.58
Region III-6AJack Dunworth 200-yard Free3rd1:40.30
Region III-6AWill Thomas 200-yard Free4th1:40.90
Region III-6AClark Wakeland 200-yard Free6th1:42.22
Region III-6AMatthew Willenbring 200-yard IM1st1:47.78
Region III-6ABryan Fuchs 50-yard Free2nd21.02
Region III-6AJohn Beuerlein One-Meter Diving3rd309.60
Region III-6AKevin Fang 100-yard Butterfly4th49.49
Region III-6AMiguel Velasquez 100-yard Butterfly5th50.97
Region III-6AMatthew Willenbring 100-yard Free1st44.43
Region III-6AJack Dunworth 100-yard Free3rd46.76
Region III-6ANicco Velasquez 100-yard Free7th48.78
Region III-6AWill Thomas 500-yard Free1st4:27.28
Region III-6AClark Wakeland 500-yard Free2nd4:35.33
Region III-6ABrian Li 500-yard Free6th4:48.86
Region III-6A1) Matthew Willenbring
3) Bryan Fuchs
2) Miguel Velasquez
4) Jack Dunworth
200-yard Free Relay2nd1:24.63

2015 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 6AAustin Westlake 2nd194
Class 6A1) Miguel Velasquez
3) Kevin Fang
2) Matthew Willenbring
4) J C Engel
200-yard Medley Relay3rd1:33.54
Class 6AMatthew Willenbring 100-yard Breast1st56.20
Class 6A1) Matthew Willenbring
3) Jack Dunworth
2) Kevin Fang
4) Nick Carlson
400-yard Free Relay2nd3:00.90
Class 6ANick Carlson 200-yard Free7th1:39.83
Class 6AMatthew Willenbring 200-yard IM3rd1:49.73
Class 6AJ C Engel 50-yard Free10th21.22
Class 6AKevin Fang 100-yard Butterfly5th49.84
Class 6ANick Carlson 100-yard Free7th45.52
Class 6AWill Thomas 500-yard Free4th4:26.29
Class 6A1) Nick Carlson
3) Jack Dunworth
2) Kevin Fang
4) J C Engel
200-yard Free Relay3rd1:24.48
District 14-6AAustin Westlake 1st174
District 14-6A1) Miguel Velasquez
3) Kevin Fang
2) Matthew Willenbring
4) J C Engel
200-yard Medley Relay1st1:36.70
District 14-6AMiguel Velasquez 100-yard Back2nd53.06
District 14-6AScott Brown 100-yard Back6th57.78
District 14-6ALucas Wheal 100-yard Back8th1:00.56
District 14-6ARyan Rogers 100-yard Back9th1:01.79
District 14-6AMatthew Willenbring 100-yard Breast1st1:00.24
District 14-6ACooper Johnson 100-yard Breast5th1:05.18
District 14-6ABryan Fuchs 100-yard Breast6th1:05.39
District 14-6ARyan Nowlin 100-yard Breast11th1:08.92
District 14-6A1) J C Engel
3) Kevin Fang
2) Jack Dunworth
4) Nick Carlson
400-yard Free Relay1st3:11.11
District 14-6AKevin Fang 200-yard Free2nd1:42.24
District 14-6ANick Carlson 200-yard Free4th1:43.27
District 14-6AWill Thomas 200-yard Free4th1:43.27
District 14-6AClark Wakeland 200-yard Free7th1:45.16
District 14-6AMatthew Willenbring 200-yard IM1st1:56.67
District 14-6ABryan Fuchs 200-yard IM8th2:10.66
District 14-6ALucas Wheal 200-yard IM9th2:11.24
District 14-6ARyan Rogers 200-yard IM11th2:15.28
District 14-6AJ C Engel 50-yard Free1st21.55
District 14-6AJack Dunworth 50-yard Free4th21.76
District 14-6AScott Brown 50-yard Free6th22.74
District 14-6AJonathan Nguyen 50-yard Free10th23.40
District 14-6AAlay Shah 50-yard FreeDQ
District 14-6AKevin Fang 100-yard Butterfly1st50.14
District 14-6AMiguel Velasquez 100-yard Butterfly3rd52.90
District 14-6AArthur Holzman 100-yard Butterfly16th1:04.15
District 14-6AAlay Shah 100-yard ButterflyDQ
District 14-6ANick Carlson 100-yard Free2nd47.14
District 14-6AJack Dunworth 100-yard Free3rd47.15
District 14-6ACooper Johnson 100-yard Free6th49.71
District 14-6AJonathan Nguyen 100-yard Free8th50.72
District 14-6AWill Thomas 500-yard Free1st4:29.26
District 14-6AClark Wakeland 500-yard Free2nd4:40.28
District 14-6AArthur Holzman 500-yard Free9th5:35.01
District 14-6A1) Matthew Willenbring
3) Jack Dunworth
2) Nick Carlson
4) J C Engel
200-yard Free Relay1st1:27.22
Region IV-6AAustin Westlake 1st316
Region IV-6A1) Miguel Velasquez
3) Kevin Fang
2) Matthew Willenbring
4) J C Engel
200-yard Medley Relay3rd1:34.24
Region IV-6AMiguel Velasquez 100-yard Back7th54.12
Region IV-6AMatthew Willenbring 100-yard Breast1st57.54
Region IV-6A1) Jack Dunworth
3) Kevin Fang
2) J C Engel
4) Nick Carlson
400-yard Free Relay1st3:04.33
Region IV-6ANick Carlson 200-yard Free3rd1:38.61
Region IV-6AKevin Fang 200-yard Free7th1:42.35
Region IV-6AWill Thomas 200-yard Free10th1:43.64
Region IV-6AMatthew Willenbring 200-yard IM1st1:51.32
Region IV-6AJ C Engel 50-yard Free3rd21.19
Region IV-6AJack Dunworth 50-yard Free6th21.47
Region IV-6AKevin Fang 100-yard Butterfly2nd49.67
Region IV-6AMiguel Velasquez 100-yard Butterfly10th52.26
Region IV-6ANick Carlson 100-yard Free2nd45.68
Region IV-6AJack Dunworth 100-yard Free6th46.20
Region IV-6AWill Thomas 500-yard Free1st4:27.99
Region IV-6AClark Wakeland 500-yard Free5th4:36.48
Region IV-6A1) Matthew Willenbring
3) Jack Dunworth
2) Nick Carlson
4) J C Engel
200-yard Free Relay1st1:25.23

2014 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 6AAustin Westlake 4th102
Class 6AWill Thomas 4th4:31.94
Class 6ANick Carlson 6th1:39.75
Class 6AKevin Fang 8th50.04
Class 6AMatthew Willenbring 11th1:54.69
Class 6ANick Carlson 13th46.66
Class 6AJack Dunworth 5th
Class 6AJack Dunworth 10th
Class 6AAndre Newlands 5th
Class 6AJ C Engel 10th
Class 6AMatthew Willenbring 5th
Class 6AMatthew Willenbring 10th
Class 6ANick Carlson 5th
Class 6ANick Carlson 10th
Class 6A1) Jack Dunworth 46.21
3) Matthew Willenbring 46.25
2) Andre Newlands 47.05
4) Nick Carlson 45.27
400-yard Free Relay2nd3:04.78
Class 6ANick Carlson 200-yard Free3rd1:39.23
Class 6AMatthew Willenbring 200-yard IM15th1:55.78
Class 6AKevin Fang 100-yard Butterfly7th49.72
Class 6ANick Carlson 100-yard Free10th46.17
Class 6AWill Thomas 500-yard Free6th4:31.79
Class 6A1) Jack Dunworth 21.45
3) Matthew Willenbring 21.46
2) J C Engel 21.23
4) Nick Carlson 21.21
200-yard Free Relay9th1:25.35
District 14-6AAustin Westlake 1st174.50
District 14-6A1) Audie Embestro 25.08
3) Kevin Fang 23.14
2) Matthew Willenbring 28.04
4) J C Engel 21.58
200-yard Medley Relay2nd1:37.84
District 14-6AAudie Embestro 100-yard Back2nd54.92
District 14-6AMitchell Beckage 100-yard Back4th58.29
District 14-6ASebastian Schmitt 100-yard Back6th1:00.48
District 14-6AScott Brown 100-yard Back8th1:01.06
District 14-6AMatthew Willenbring 100-yard Breast1st1:01.14
District 14-6ABryan Fuchs 100-yard Breast5th1:05.54
District 14-6AThomas Lavigne 100-yard Breast8th1:08.93
District 14-6AAlay Shah 100-yard Breast11th1:11.03
District 14-6A1) Jack Dunworth 47.27
3) Kevin Fang 47.66
2) J C Engel 47.09
4) Nick Carlson 47.62
400-yard Free Relay1st3:09.64
District 14-6ANick Carlson 200-yard Free2nd1:43.06
District 14-6AJack Dunworth 200-yard Free3rd1:43.84
District 14-6AKevin Fang 200-yard Free4th1:44.21
District 14-6AWill Thomas 200-yard Free5th1:45.44
District 14-6AMatthew Willenbring 200-yard IM2nd1:56.82
District 14-6AAudie Embestro 200-yard IM4th2:01.79
District 14-6AHayden Southworth 200-yard IM5th2:02.57
District 14-6ABryan Fuchs 200-yard IM8th2:06.87
District 14-6AJ C Engel 50-yard Free3rd21.76
District 14-6AAndre Newlands 50-yard Free5th22.07
District 14-6AJohnny W Mayer 50-yard Free7th22.90
District 14-6AJonathan Nguyen 50-yard Free9th23.79
District 14-6AKevin Fang 100-yard Butterfly2nd50.87
District 14-6AJohnny W Mayer 100-yard Butterfly9th59.28
District 14-6AAlay Shah 100-yard Butterfly10th1:00.43
District 14-6AJonathan Nguyen 100-yard Butterfly11th1:00.71
District 14-6ANick Carlson 100-yard Free3rd47.71
District 14-6AJ C Engel 100-yard Free3rd47.71
District 14-6AJack Dunworth 100-yard Free6th47.80
District 14-6AAndre Newlands 100-yard Free7th47.92
District 14-6AWill Thomas 500-yard Free1st4:38.48
District 14-6AClark Wakeland 500-yard Free3rd4:50.24
District 14-6AHayden Southworth 500-yard Free4th4:51.73
District 14-6ARodrigo Reyes Gutierrez 500-yard Free8th5:15.13
District 14-6A1) Nick Carlson 22.28
3) Matthew Willenbring 21.98
2) Andre Newlands 21.93
4) Jack Dunworth 21.76
200-yard Free Relay1st1:27.95
Region IV-6AAustin Westlake 1st297
Region IV-6A1) Audie Embestro
3) Kevin Fang
2) Matthew Willenbring
4) J C Engel
200-yard Medley Relay6th1:37.64
Region IV-6AAudie Embestro 100-yard Back10th54.40
Region IV-6AMatthew Willenbring 100-yard Breast5th59.59
Region IV-6A1) Jack Dunworth
3) Kevin Fang
2) Andre Newlands
4) Nick Carlson
400-yard Free Relay2nd3:05.57
Region IV-6ANick Carlson 200-yard Free1st1:39.13
Region IV-6AJack Dunworth 200-yard Free8th1:42.58
Region IV-6AKevin Fang 200-yard Free9th1:42.18
Region IV-6AWill Thomas 200-yard Free13th1:44.61
Region IV-6AMatthew Willenbring 200-yard IM3rd1:52.76
Region IV-6AAudie Embestro 200-yard IM9th1:58.99
Region IV-6AHayden Southworth 200-yard IM11th1:59.14
Region IV-6AAndre Newlands 50-yard Free2nd21.24
Region IV-6AJ C Engel 50-yard Free9th21.50
Region IV-6AKevin Fang 100-yard Butterfly3rd50.17
Region IV-6ANick Carlson 100-yard Free3rd46.17
Region IV-6AJack Dunworth 100-yard Free6th46.76
Region IV-6AJ C Engel 100-yard Free12th47.66
Region IV-6AWill Thomas 500-yard Free1st4:31.07
Region IV-6AHayden Southworth 500-yard Free11th4:47.90
Region IV-6AClark Wakeland 500-yard Free12th4:48.99
Region IV-6A1) Nick Carlson
3) Matthew Willenbring
2) Andre Newlands
4) Jack Dunworth
200-yard Free Relay2nd1:25.42

2013 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AAustin Westlake 12th56
Class 5ANick Carlson 200-yard Free6th1:40.66
Class 5ABen Ussery 100-yard Butterfly6th50.53
Class 5ANick Carlson 100-yard Free11th46.32
Class 5A1) Ben Ussery 22.01
3) Audie Embestro 21.93
2) Andre Newlands 21.50
4) Nick Carlson 21.43
200-yard Free Relay7th1:26.87
Region IV-5AAustin Westlake 4th187
Region IV-5A1) Audie Embestro 24.73
3) Ben Ussery 22.33
2) Brock Jones 28.24
4) Andre Newlands 21.68
200-yard Medley Relay4th1:36.98
Region IV-5AAudie Embestro 100-yard Back11th53.78
Region IV-5ABrock Jones 100-yard Breast15th1:04.08
Region IV-5A1) Hayden Southworth 49.08
3) John David Doyal 49.03
2) Kevin Fang 49.51
4) Nick Carlson 46.52
400-yard Free Relay9th3:14.14
Region IV-5ANick Carlson 200-yard Free2nd1:40.27
Region IV-5AJohn David Doyal 200-yard Free16th1:47.13
Region IV-5AHayden Southworth 200-yard IM9th1:58.03
Region IV-5AAndre Newlands 50-yard Free7th21.93
Region IV-5ABen Ussery 50-yard Free10th21.78
Region IV-5ABen Ussery 100-yard Butterfly1st50.02
Region IV-5AKevin Fang 100-yard Butterfly6th51.61
Region IV-5AHayden Southworth 100-yard Butterfly15th54.77
Region IV-5ANick Carlson 100-yard Free4th46.34
Region IV-5AWill Thomas 500-yard Free12th4:47.31
Region IV-5AJohn David Doyal 500-yard Free15th4:55.54
Region IV-5A1) Ben Ussery 21.97
3) Audie Embestro 21.96
2) Andre Newlands 21.72
4) Nick Carlson 21.06
200-yard Free Relay5th1:26.71

2012 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AAustin Westlake 10th73
Class 5A1) Audie Embestro
3) Ben Ussery
2) Zach Thomas
4) Nick Carlson
200-yard Medley Relay5th1:35.85
Class 5AWes Thomas 100-yard Breast7th57.68
Class 5AWes Thomas 200-yard Free12th1:42.41
Class 5AZach Thomas 200-yard IM6th1:52.78
Class 5ABen Ussery 100-yard Butterfly4th50.43
Region IV-5AAustin Westlake 3rd203
Region IV-5A1) Audie Embestro 24.82
3) Ben Ussery 22.78
2) Zach Thomas 26.43
4) Nick Carlson 21.34
200-yard Medley Relay5th1:35.37
Region IV-5AAudie Embestro 100-yard Back7th54.29
Region IV-5AWes Thomas 100-yard Breast2nd57.31
Region IV-5AZach Thomas 100-yard Breast6th58.32
Region IV-5A1) Ben Ussery 47.60
3) Wes Thomas 48.42
2) Nick Carlson 47.47
4) Zach Thomas 47.50
400-yard Free Relay6th3:10.99
Region IV-5AWes Thomas 200-yard Free4th1:42.82
Region IV-5AZach Thomas 200-yard IM2nd1:52.60
Region IV-5AAudie Embestro 200-yard IM13th1:58.19
Region IV-5AHayden Southworth 200-yard IM16th2:01.21
Region IV-5ABen Ussery 50-yard Free9th21.69
Region IV-5ANick Carlson 50-yard Free10th22.15
Region IV-5AJ C Engel 50-yard Free13th22.24
Region IV-5ABen Ussery 100-yard Butterfly1st50.48
Region IV-5AHayden Southworth 100-yard Butterfly12th54.04
Region IV-5AAndre Newlands 100-yard Butterfly15th55.98
Region IV-5ANick Carlson 100-yard Free6th47.91
Region IV-5A1) J C Engel 22.75
3) Hayden Southworth 23.12
2) Andre Newlands 21.89
4) John David Doyal 23.17
200-yard Free Relay12th1:30.93

2011 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AAustin Westlake 47th6
Class 5AMattias Glenesk 500-yard Free11th4:35.84
Region IV-5AAustin Westlake 6th183
Region IV-5A1) Audie Embestro 25.29
3) Ben Ussery 23.42
2) Paul Corbae 27.25
4) David Cox 22.07
200-yard Medley Relay7th1:38.03
Region IV-5AAudie Embestro 100-yard Back5th53.19
Region IV-5ADavid Cox 100-yard Back8th54.78
Region IV-5AZach Thomas 100-yard Back10th54.52
Region IV-5APaul Corbae 100-yard Breast7th58.83
Region IV-5AWes Thomas 100-yard Breast13th1:00.58
Region IV-5A1) David Cox 49.21
3) Audie Embestro 48.53
2) Wes Thomas 48.75
4) Ben Ussery 48.38
400-yard Free Relay7th3:14.87
Region IV-5AWes Thomas 200-yard Free7th1:44.75
Region IV-5ADavid Cox 200-yard Free9th1:44.81
Region IV-5AMattias Glenesk 200-yard Free12th1:47.07
Region IV-5AJohn David Doyal 200-yard Free15th1:50.38
Region IV-5APaul Corbae 200-yard IM7th1:55.90
Region IV-5AZach Thomas 200-yard IM9th1:56.27
Region IV-5AAudie Embestro 200-yard IM12th1:57.99
Region IV-5ABen Ussery 50-yard Free16th22.95
Region IV-5ABen Ussery 100-yard Butterfly8th53.27
Region IV-5AMattias Glenesk 500-yard Free2nd4:33.11
Region IV-5A1) Elliott Foreman 24.38
3) John David Doyal 23.60
2) Hayden Southworth 23.02
4) Mattias Glenesk 23.40
200-yard Free Relay15th1:34.40

2010 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AAustin Westlake 14th46
Class 5APaul Corbae 100-yard Breast9th58.30
Class 5AReed Snyder 200-yard Free7th1:41.77
Class 5AEric Dirvin 100-yard Free8th47.05
Class 5AReed Snyder 500-yard Free5th4:30.45

2009 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AAustin Westlake 7th83
Class 5A1) David Cox
3) Matt Ellis
2) Paul Corbae
4) Eric Dirvin
200-yard Medley Relay6th1:36.72
Class 5A1) Matt Ellis
3) Reed Snyder
2) Adam Shedlosky
4) Eric Dirvin
400-yard Free Relay5th3:05.92
Class 5AMatt Ellis 100-yard Butterfly5th49.30
Class 5AReed Snyder 500-yard Free4th4:29.18

2007 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AAustin Westlake 57th4.50

2006 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AAustin Westlake 6th91.50

2005 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AAustin Westlake 1st246
Class 5AScott Spann 100-yard Breast1st54.51

2004 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AScott Spann 100-yard Breast1st56.05

1995 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
UILAustin Westlake 8th56

1993 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
UILAustin Westlake 6th58
UILJosh Ilika 500-yard Free1st4:33.12

1987 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
UILTrent Staats 100-yard Breast1st57.02