Login   |   Register
Schools   School Districts
Click here to update our playoff information (email us)
<< Back to history

School:

Search Results: Frisco Wakeland


TournamentTeam / AthletetestEventPlaceResult

2019 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AFrisco Wakeland 2nd156
Class 5A1) Ryan Gilbert
3) Conor McKenna
2) Tate Bladon
4) Jack McKenna
200-yard Medley Relay2nd1:35.35
Class 5A1) Tate Bladon
3) Jack McKenna
2) Brendan Debergh
4) Conor McKenna
400-yard Free Relay3rd3:08.64
Class 5AConor McKenna 200-yard Free5th1:40.39
Class 5AAidan Tenkhoff 200-yard IM9th1:56.19
Class 5AJack McKenna 50-yard Free7th21.18
Class 5AConor McKenna 100-yard Butterfly1st48.21
Class 5ARyan Gilbert 100-yard Butterfly14th52.36
Class 5A1) Jack McKenna
3) Jonathan Michaels
2) Tate Bladon
4) Brendan Debergh
200-yard Free Relay3rd1:26.19
District 10-5AFrisco Wakeland 1st151
District 10-5A1) Ryan Gilbert
3) Conor McKenna
2) Alex Udrys
4) Brendan Debergh
200-yard Medley Relay2nd1:38.59
District 10-5AJonathan Michaels 100-yard Back3rd55.11
District 10-5ARyan Gilbert 100-yard Back4th56.16
District 10-5AJack Carson 100-yard Back7th57.67
District 10-5AAlex Udrys 100-yard Breast3rd1:01.18
District 10-5AAidan Tenkhoff 100-yard Breast4th1:01.78
District 10-5ATate Bladon 100-yard Breast7th1:02.18
District 10-5ASam Arcayna 100-yard Breast20th1:14.73
District 10-5A1) Conor McKenna
3) Jonathan Michaels
2) Tate Bladon
4) Jack McKenna
400-yard Free Relay1st3:13.80
District 10-5AConor McKenna 200-yard Free2nd1:45.54
District 10-5ABritton Vetterick 200-yard Free11th1:56.84
District 10-5AChristian Lane 200-yard Free21st2:06.03
District 10-5AAidan Tenkhoff 200-yard IM2nd1:58.59
District 10-5AAlex Udrys 200-yard IM4th1:59.93
District 10-5AJonathan Michaels 200-yard IM7th2:02.41
District 10-5ASam Arcayna 200-yard IM17th2:22.21
District 10-5AJack McKenna 50-yard Free1st21.55
District 10-5ABrendan Debergh 50-yard Free5th22.38
District 10-5AJack Carson 50-yard Free13th24.09
District 10-5AJosiah Jung 50-yard Free22nd26.50
District 10-5AChase Landry One-Meter Diving2nd284.90
District 10-5AMatthew Beard One-Meter Diving7th238.45
District 10-5ADeclan McKenna One-Meter Diving8th233.30
District 10-5AGavin Sudomir One-Meter Diving9th211.15
District 10-5AConor McKenna 100-yard Butterfly1st50.81
District 10-5ARyan Gilbert 100-yard Butterfly3rd54.55
District 10-5AMatthew Beard 100-yard Butterfly6th56.94
District 10-5APaul Toomey 100-yard Butterfly15th1:05.09
District 10-5AJack McKenna 100-yard Free2nd47.69
District 10-5ATate Bladon 100-yard Free5th48.83
District 10-5ABrendan Debergh 100-yard Free7th49.35
District 10-5AJosiah Jung 100-yard Free28th57.56
District 10-5ABritton Vetterick 500-yard Free11th5:22.17
District 10-5AChristian Lane 500-yard Free15th5:42.47
District 10-5APaul Toomey 500-yard Free17th5:54.14
District 10-5A1) Brendan Debergh
3) Jonathan Michaels
2) Tate Bladon
4) Jack McKenna
200-yard Free Relay1st1:28.47
Region III-5AFrisco Wakeland 1st344
Region III-5A1) Ryan Gilbert
3) Conor McKenna
2) Alex Udrys
4) Jack McKenna
200-yard Medley Relay1st1:36.42
Region III-5AJonathan Michaels 100-yard Back2nd53.01
Region III-5ARyan Gilbert 100-yard Back4th53.54
Region III-5AAlex Udrys 100-yard Breast6th1:00.65
Region III-5AAidan Tenkhoff 100-yard Breast7th1:00.85
Region III-5A1) Tate Bladon
3) Brendan Debergh
2) Jonathan Michaels
4) Conor McKenna
400-yard Free Relay1st3:12.82
Region III-5AConor McKenna 200-yard Free2nd1:43.96
Region III-5AAidan Tenkhoff 200-yard IM4th1:57.74
Region III-5AAlex Udrys 200-yard IM6th2:00.25
Region III-5AJack McKenna 50-yard Free1st21.56
Region III-5ABrendan Debergh 50-yard Free5th22.37
Region III-5AChase Landry One-Meter Diving4th248.10
Region III-5AConor McKenna 100-yard Butterfly1st49.93
Region III-5ARyan Gilbert 100-yard Butterfly3rd52.01
Region III-5AMatthew Beard 100-yard Butterfly12th58.49
Region III-5AJack McKenna 100-yard Free2nd47.77
Region III-5ATate Bladon 100-yard Free4th47.92
Region III-5A1) Brendan Debergh
3) Jonathan Michaels
2) Tate Bladon
4) Jack McKenna
200-yard Free Relay1st1:26.79

2018 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AFrisco Wakeland 2nd149
Class 5A1) Ryan Gilbert
3) Conor McKenna
2) Kyle Augustin
4) Brendan Debergh
200-yard Medley Relay6th1:37.53
Class 5A1) Jack McKenna
3) Brendan Debergh
2) Conor McKenna
4) Ty Gibbs
400-yard Free Relay2nd3:08.15
Class 5ATy Gibbs 200-yard Free6th1:41.99
Class 5AJack McKenna 50-yard Free7th21.19
Class 5AZach Ogden One-Meter Diving15th267.50
Class 5AConor McKenna 100-yard Butterfly7th51.75
Class 5AJack McKenna 100-yard Free9th47.03
Class 5ATy Gibbs 500-yard Free6th4:43.98
Class 5A1) Brendan Debergh
3) Ty Gibbs
2) Kyle Augustin
4) Jack McKenna
200-yard Free Relay5th1:26.89
District 10-5AFrisco Wakeland 1st127.50
District 10-5A1) Ryan Gilbert
3) Conor McKenna
2) Kyle Augustin
4) Jake Morrin
200-yard Medley Relay3rd1:40.81
District 10-5ARyan Gilbert 100-yard Back4th55.88
District 10-5AJack Carson 100-yard Back19th1:02.69
District 10-5ACannon Phelps 100-yard Back21st1:05.03
District 10-5AAlec Christian 100-yard Back23rd1:07.53
District 10-5AKyle Augustin 100-yard Breast5th1:03.31
District 10-5AAlex Udrys 100-yard Breast15th1:07.21
District 10-5ASpencer Boothe 100-yard Breast17th1:07.98
District 10-5AChristian Lane 100-yard Breast26th1:16.88
District 10-5A1) Jack McKenna
3) Conor McKenna
2) Brendan Debergh
4) Ty Gibbs
400-yard Free Relay1st3:16.87
District 10-5ATy Gibbs 200-yard Free1st1:44.51
District 10-5AConor McKenna 200-yard Free5th1:53.09
District 10-5ATate Bladon 200-yard Free9th1:57.71
District 10-5AJack Carson 200-yard Free12th2:03.20
District 10-5AAlex Udrys 200-yard IM6th2:10.29
District 10-5AMatthew Beard 200-yard IM14th2:20.89
District 10-5AJack McKenna 50-yard Free1st22.01
District 10-5ABrendan Debergh 50-yard Free4th22.90
District 10-5AKyle Augustin 50-yard Free10th23.42
District 10-5AJake Morrin 50-yard Free13th23.90
District 10-5AZach Ogden One-Meter Diving2nd353.25
District 10-5ARyan Gilbert 100-yard Butterfly1st52.88
District 10-5AConor McKenna 100-yard Butterfly2nd53.02
District 10-5AAlec Christian 100-yard Butterfly18th1:00.57
District 10-5AMatthew Beard 100-yard Butterfly23rd1:06.08
District 10-5AJack McKenna 100-yard Free2nd48.86
District 10-5ABrendan Debergh 100-yard Free7th50.65
District 10-5ATate Bladon 100-yard Free11th52.56
District 10-5AJake Morrin 100-yard Free12th52.58
District 10-5ATy Gibbs 500-yard Free3rd4:56.80
District 10-5ASpencer Boothe 500-yard Free6th5:31.34
District 10-5AChristian Lane 500-yard Free10th5:45.59
District 10-5A1) Ty Gibbs
3) Brendan Debergh
2) Kyle Augustin
4) Jack McKenna
200-yard Free Relay1st1:29.14
Region III-5AFrisco Wakeland 2nd295
Region III-5A1) Ryan Gilbert
3) Conor McKenna
2) Kyle Augustin
4) Brendan Debergh
200-yard Medley Relay2nd1:38.85
Region III-5ARyan Gilbert 100-yard Back7th55.55
Region III-5AKyle Augustin 100-yard Breast7th1:02.85
Region III-5A1) Jack McKenna
3) Brendan Debergh
2) Conor McKenna
4) Ty Gibbs
400-yard Free Relay1st3:10.00
Region III-5ATy Gibbs 200-yard Free1st1:42.83
Region III-5AConor McKenna 200-yard Free4th1:48.08
Region III-5AAlex Udrys 200-yard IM12th2:06.70
Region III-5AJack McKenna 50-yard Free2nd21.53
Region III-5ABrendan Debergh 50-yard Free3rd22.28
Region III-5AZach Ogden One-Meter Diving3rd281.60
Region III-5AConor McKenna 100-yard Butterfly2nd51.55
Region III-5ARyan Gilbert 100-yard Butterfly4th53.25
Region III-5AJack McKenna 100-yard Free2nd47.56
Region III-5ATy Gibbs 500-yard Free3rd4:46.84
Region III-5ASpencer Boothe 500-yard Free11th5:24.06
Region III-5A1) Brendan Debergh
3) Ty Gibbs
2) Kyle Augustin
4) Jack McKenna
200-yard Free Relay1st1:26.90

2017 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AFrisco Wakeland 17th45
Class 5A1) Ryan Gilbert
3) Jack McKenna
2) Kyle Augustin
4) Brendan Debergh
200-yard Medley Relay13th1:42.22
Class 5ATy Gibbs 200-yard Free7th1:44.31
Class 5AJack McKenna 100-yard Free9th47.67
Class 5ATy Gibbs 500-yard Free11th4:41.60
Class 5A1) Jack McKenna
3) Brendan Debergh
2) Samuel Patterson
4) Ty Gibbs
200-yard Free Relay12th1:29.13
District 10-5AFrisco Wakeland 3rd86.50
District 10-5A1) Ryan Gilbert
3) Jack McKenna
2) Kyle Augustin
4) Jake Morrin
200-yard Medley Relay3rd1:43.40
District 10-5ARyan Gilbert 100-yard Back5th56.02
District 10-5AXander Santos 100-yard Back10th59.65
District 10-5ALogan Langley 100-yard Back18th1:05.22
District 10-5AKyle Augustin 100-yard Breast5th1:05.42
District 10-5ASpencer Boothe 100-yard Breast15th1:14.64
District 10-5A1) Jack McKenna
3) Brendan Debergh
2) Xander Santos
4) Ty Gibbs
400-yard Free Relay3rd3:17.15
District 10-5ATy Gibbs 200-yard Free2nd1:45.01
District 10-5ASpencer Boothe 200-yard Free18th2:14.12
District 10-5AJonathan Slaughter 200-yard Free22nd2:17.24
District 10-5AJack McKenna 200-yard IM7th2:07.94
District 10-5ABrendan Debergh 50-yard Free4th22.87
District 10-5ASamuel Patterson 50-yard Free10th23.87
District 10-5AJake Morrin 50-yard Free12th24.11
District 10-5ALogan Langley 50-yard Free22nd25.78
District 10-5AZach Ogden One-Meter Diving
District 10-5ARyan Gilbert 100-yard Butterfly4th56.05
District 10-5AXander Santos 100-yard Butterfly6th56.94
District 10-5AKyle Augustin 100-yard Butterfly7th57.10
District 10-5AJack McKenna 100-yard Free3rd49.06
District 10-5ABrendan Debergh 100-yard Free5th50.44
District 10-5ASamuel Patterson 100-yard Free9th52.58
District 10-5AJake Morrin 100-yard FreeDQ
District 10-5ATy Gibbs 500-yard Free2nd4:47.76
District 10-5A1) Ty Gibbs
3) Kyle Augustin
2) Samuel Patterson
4) Brendan Debergh
200-yard Free Relay2nd1:31.84
Region III-5AFrisco Wakeland 4th195
Region III-5A1) Ryan Gilbert
3) Jack McKenna
2) Kyle Augustin
4) Brendan Debergh
200-yard Medley Relay4th1:41.13
Region III-5ARyan Gilbert 100-yard Back9th55.82
Region III-5AKyle Augustin 100-yard Breast9th1:04.55
Region III-5A1) Jack McKenna
3) Brendan Debergh
2) Xander Santos
4) Ty Gibbs
400-yard Free Relay3rd3:14.47
Region III-5ATy Gibbs 200-yard Free2nd1:43.30
Region III-5ARyan Gilbert 100-yard Butterfly6th54.85
Region III-5AXander Santos 100-yard Butterfly8th56.35
Region III-5AJack McKenna 100-yard Free2nd47.80
Region III-5ABrendan Debergh 100-yard Free9th50.54
Region III-5ATy Gibbs 500-yard Free3rd4:45.37
Region III-5A1) Jack McKenna
3) Brendan Debergh
2) Samuel Patterson
4) Ty Gibbs
200-yard Free Relay3rd1:29.29

2016 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AFrisco Wakeland 49th3.50
Class 5AMatthew Hammond 200-yard Free15th1:45.17
Class 5AMatthew Hammond 500-yard Free15th4:52.86
District 10-5AFrisco Wakeland 3rd94
District 10-5A1) Matthew Hammond
3) Jack McKenna
2) Garrison Vacek
4) Ethan Hammond
200-yard Medley Relay2nd1:41.86
District 10-5ADax Edgar 100-yard Back10th59.83
District 10-5AGarrison Vacek 100-yard Breast2nd1:01.18
District 10-5AJared Tejeda 100-yard Breast18th1:12.31
District 10-5A1) Garrison Vacek
3) Gehrig Westermajer
2) Ty Gibbs
4) Jake Morrin
400-yard Free Relay4th3:27.40
District 10-5AMatthew Hammond 200-yard Free2nd1:44.32
District 10-5AEthan Hammond 200-yard Free6th1:50.77
District 10-5ATy Gibbs 200-yard Free8th1:52.57
District 10-5AGarrison Vacek 200-yard IM1st1:59.05
District 10-5AJack McKenna 200-yard IM6th2:03.01
District 10-5ASkye Elliot 200-yard IM10th2:10.55
District 10-5AChristopher Hernandez 200-yard IM17th2:20.25
District 10-5AJake Morrin 50-yard Free9th23.86
District 10-5ASamuel Patterson 50-yard Free9th23.86
District 10-5AGehrig Westermajer 50-yard Free13th24.03
District 10-5AJake Kula 50-yard Free17th24.43
District 10-5ALeo Cheshire One-Meter Diving5th292.65
District 10-5AJake Morrin 100-yard Butterfly10th59.50
District 10-5ADax Edgar 100-yard Butterfly11th59.85
District 10-5AJake Kula 100-yard Butterfly19th1:04.24
District 10-5AJared Tejeda 100-yard Butterfly22nd1:05.55
District 10-5AJack McKenna 100-yard Free4th49.58
District 10-5AEthan Hammond 100-yard Free7th51.71
District 10-5ASamuel Patterson 100-yard Free9th52.32
District 10-5AGehrig Westermajer 100-yard Free10th52.50
District 10-5AMatthew Hammond 500-yard Free2nd4:50.56
District 10-5ATy Gibbs 500-yard Free3rd5:03.68
District 10-5ASkye Elliot 500-yard Free5th5:15.14
District 10-5AChristopher Hernandez 500-yard Free9th5:23.04
District 10-5A1) Matthew Hammond
3) Ethan Hammond
2) Jake Morrin
4) Jack McKenna
200-yard Free Relay3rd1:31.68
Region III-5AFrisco Wakeland 4th185.50
Region III-5A1) Matthew Hammond
3) Jack McKenna
2) Garrison Vacek
4) Ethan Hammond
200-yard Medley Relay6th1:41.55
Region III-5AGarrison Vacek 100-yard Breast4th1:01.25
Region III-5A1) Jack McKenna
3) Garrison Vacek
2) Ethan Hammond
4) Matthew Hammond
400-yard Free Relay5th3:19.82
Region III-5AMatthew Hammond 200-yard Free5th1:43.91
Region III-5AEthan Hammond 200-yard Free11th1:52.07
Region III-5AGarrison Vacek 200-yard IM4th1:58.94
Region III-5ALeo Cheshire One-Meter Diving7th275.85
Region III-5AJack McKenna 100-yard Free6th49.03
Region III-5AMatthew Hammond 500-yard Free6th4:49.10
Region III-5ATy Gibbs 500-yard Free8th5:02.68
Region III-5ASkye Elliot 500-yard Free10th5:06.43
Region III-5A1) Jack McKenna
3) Jake Morrin
2) Samuel Patterson
4) Ethan Hammond
200-yard Free Relay6th1:31.66

2015 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AFrisco Wakeland 10th89
Class 5A1) Sam Kline
3) Nathan Ciatti
2) Garrison Vacek
4) Jackson DeLange
200-yard Medley Relay9th1:39.59
Class 5ANathan Ciatti 100-yard Breast9th1:00.01
Class 5A1) Sam Kline
3) Jackson DeLange
2) Nathan Ciatti
4) Jake Morrin
400-yard Free Relay12th3:18.96
Class 5ASam Kline 200-yard Free1st1:38.12
Class 5ANathan Ciatti 200-yard IM7th1:59.23
Class 5ASam Kline 500-yard Free1st4:28.67
District 11-5AFrisco Wakeland 3rd90.50
District 11-5A1) Sam Kline
3) Nathan Ciatti
2) Garrison Vacek
4) Jackson DeLange
200-yard Medley Relay1st1:40.29
District 11-5AKolt Kipe 100-yard Back8th1:00.76
District 11-5ANathan Ciatti 100-yard Breast2nd59.99
District 11-5AGarrison Vacek 100-yard Breast6th1:03.39
District 11-5A1) Sam Kline
3) Jackson DeLange
2) Nathan Ciatti
4) Jake Morrin
400-yard Free Relay2nd3:21.14
District 11-5ASam Kline 200-yard Free1st1:40.71
District 11-5AJake Morrin 200-yard Free7th1:57.36
District 11-5ANathan Ciatti 200-yard IM1st1:58.54
District 11-5AGarrison Vacek 200-yard IM7th2:05.71
District 11-5ASamuel Patterson 50-yard Free7th24.10
District 11-5AJackson DeLange 50-yard Free8th24.19
District 11-5ALeo Cheshire One-Meter Diving6th286.95
District 11-5AJackson DeLange 100-yard Free6th52.88
District 11-5ASam Kline 500-yard Free1st4:31.71
District 11-5A1) Samuel Patterson
3) Clayton Johnson
2) Kolt Kipe
4) Jake Morrin
200-yard Free Relay5th1:38.28
Region III-5AFrisco Wakeland 4th188
Region III-5A1) Sam Kline
3) Nathan Ciatti
2) Garrison Vacek
4) Jackson DeLange
200-yard Medley Relay3rd1:38.97
Region III-5ANathan Ciatti 100-yard Breast3rd1:00.20
Region III-5AGarrison Vacek 100-yard Breast6th1:01.98
Region III-5A1) Sam Kline
3) Jackson DeLange
2) Nathan Ciatti
4) Jake Morrin
400-yard Free Relay3rd3:18.31
Region III-5ASam Kline 200-yard Free1st1:38.32
Region III-5AJake Morrin 200-yard Free8th1:55.20
Region III-5ANathan Ciatti 200-yard IM2nd1:57.20
Region III-5ALeo Cheshire One-Meter Diving8th278.00
Region III-5AJackson DeLange 100-yard Free13th52.40
Region III-5ASam Kline 500-yard Free1st4:29.88
Region III-5A1) Samuel Patterson
3) Jake Morrin
2) Clayton Johnson
4) Jackson DeLange
200-yard Free Relay11th1:36.42

2014 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 5AFrisco Wakeland 2nd236
Class 5A1) Jacob DeMurcurio 22.95
3) Jerick Pena 24.35
2) Nathan Ciatti 26.33
4) Chase Garrott 21.00
200-yard Medley Relay2nd1:34.63
Class 5AJacob DeMurcurio 100-yard Back1st49.21
Class 5AJerick Pena 100-yard Back10th54.57
Class 5ANathan Ciatti 100-yard Breast5th58.12
Class 5A1) Jacob DeMurcurio 46.02
3) Nathan Ciatti 47.64
2) Trevor Liu 48.96
4) Sam Kline 44.74
400-yard Free Relay2nd3:07.36
Class 5ASam Kline 200-yard Free1st1:38.01
Class 5AChase Garrott 200-yard IM4th1:53.50
Class 5ANathan Ciatti 200-yard IM8th1:57.38
Class 5AJacob DeMurcurio 50-yard Free1st20.72
Class 5AChase Garrott 100-yard Butterfly6th51.22
Class 5ASam Kline 500-yard Free1st4:29.11
Class 5A1) Chase Garrott 21.54
3) Jerick Pena 22.87
2) Trevor Liu 22.46
4) Sam Kline 20.94
200-yard Free Relay5th1:27.81
District 11-5AFrisco Wakeland 1st169
District 11-5A1) Jacob DeMurcurio
3) Chase Garrott
2) Nathan Ciatti
4) Sam Kline
200-yard Medley Relay1st1:35.78
District 11-5AJacob DeMurcurio 100-yard Back1st51.34
District 11-5AJerick Pena 100-yard Back2nd54.74
District 11-5AJake Reneau 100-yard Back11th1:10.82
District 11-5ANathan Ciatti 100-yard Breast1st58.92
District 11-5AGarrison Vacek 100-yard Breast6th1:06.09
District 11-5ALuke Mucha 100-yard Breast15th1:17.10
District 11-5AJake Walsh 100-yard BreastDQ
District 11-5A1) Jacob DeMurcurio
3) Nathan Ciatti
2) Chase Garrott
4) Sam Kline
400-yard Free Relay1st3:09.90
District 11-5ASam Kline 200-yard Free1st1:42.59
District 11-5ATrevor Liu 200-yard Free2nd1:50.34
District 11-5AGarrison Vacek 200-yard Free7th1:56.34
District 11-5ABen Liu 200-yard Free9th1:58.60
District 11-5AChase Garrott 200-yard IM1st1:54.57
District 11-5ANathan Ciatti 200-yard IM2nd1:55.03
District 11-5AClayton Johnson 200-yard IM7th2:26.18
District 11-5AJacob DeMurcurio 50-yard Free1st21.36
District 11-5AVaughn Stresow 50-yard Free6th23.73
District 11-5AJackson DeLange 50-yard Free9th24.40
District 11-5AJake Walsh 50-yard Free13th25.15
District 11-5ALeo Cheshire One-Meter Diving5th239.75
District 11-5AChase Garrott 100-yard Butterfly1st52.69
District 11-5AJerick Pena 100-yard Butterfly2nd54.58
District 11-5AJake Reneau 100-yard Butterfly12th1:08.07
District 11-5AVaughn Stresow 100-yard Free4th52.87
District 11-5AJackson DeLange 100-yard Free6th53.98
District 11-5AClayton Johnson 100-yard Free10th56.42
District 11-5ALuke Mucha 100-yard Free17th59.16
District 11-5ASam Kline 500-yard Free1st4:43.23
District 11-5ATrevor Liu 500-yard Free5th4:57.79
District 11-5ABen Liu 500-yard Free7th5:19.34
District 11-5A1) Jerick Pena
3) Vaughn Stresow
2) Jackson DeLange
4) Trevor Liu
200-yard Free Relay2nd1:34.92
Region III-5AFrisco Wakeland 2nd355
Region III-5A0) Sam Kline
0) Jerick Pena
0) Nathan Ciatti
0) Jacob DeMurcurio
200-yard Medley Relay1st1:35.12
Region III-5AJacob DeMurcurio 100-yard Back1st49.72
Region III-5AJerick Pena 100-yard Back2nd54.07
Region III-5ANathan Ciatti 100-yard Breast3rd59.49
Region III-5AGarrison Vacek 100-yard Breast8th1:06.35
Region III-5A0) Nathan Ciatti
0) Jacob DeMurcurio
0) Chase Garrott
0) Trevor Liu
400-yard Free Relay1st3:10.60
Region III-5ASam Kline 200-yard Free1st1:39.22
Region III-5ATrevor Liu 200-yard Free4th1:46.43
Region III-5AGarrison Vacek 200-yard Free14th1:56.20
Region III-5AChase Garrott 200-yard IM1st1:52.89
Region III-5ANathan Ciatti 200-yard IM3rd1:55.56
Region III-5AJacob DeMurcurio 50-yard Free1st21.01
Region III-5AVaughn Stresow 50-yard Free15th23.51
Region III-5ALeo Cheshire One-Meter Diving9th230.25
Region III-5AChase Garrott 100-yard Butterfly1st51.66
Region III-5AJerick Pena 100-yard Butterfly6th55.07
Region III-5AVaughn Stresow 100-yard Free13th52.15
Region III-5ASam Kline 500-yard Free1st4:33.06
Region III-5ATrevor Liu 500-yard Free4th4:48.95
Region III-5A0) Sam Kline
0) Chase Garrott
0) Jerick Pena
0) Trevor Liu
200-yard Free Relay2nd1:28.13

2013 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 4AFrisco Wakeland 1st173
Class 4A1) Sam Kline 24.55
3) Jerick Pena 24.39
2) Nathan Ciatti 26.69
4) Mitchell Kline 22.02
200-yard Medley Relay4th1:37.65
Class 4ASam Kline 100-yard Back3rd51.80
Class 4ANathan Ciatti 100-yard Breast7th59.17
Class 4A1) Brayden Seal 47.03
3) Mitchell Kline 47.69
2) Nathan Ciatti 48.46
4) Sam Kline 46.28
400-yard Free Relay1st3:09.46
Class 4ABrayden Seal 200-yard Free1st1:38.24
Class 4ASam Kline 200-yard Free5th1:41.82
Class 4ANathan Ciatti 200-yard IM8th1:57.30
Class 4ABrayden Seal 500-yard Free1st4:25.71
Class 4A1) Brayden Seal 21.97
3) Jerick Pena 22.79
2) Addison Medigovich 22.58
4) Mitchell Kline 21.91
200-yard Free Relay12th1:29.25
Region III-4AFrisco Wakeland 3rd300.50
Region III-4A1) Sam Kline 24.48
3) Jerick Pena 24.24
2) Nathan Ciatti 27.05
4) Mitchell Kline 21.81
200-yard Medley Relay1st1:37.58
Region III-4ASam Kline 100-yard Back1st51.99
Region III-4AJerick Pena 100-yard Back3rd54.63
Region III-4ANathan Ciatti 100-yard Breast2nd1:00.12
Region III-4A1) Brayden Seal 46.69
3) Nathan Ciatti 47.84
2) Jerick Pena 49.40
4) Mitchell Kline 47.69
400-yard Free Relay1st3:11.62
Region III-4ABrayden Seal 200-yard Free1st1:38.19
Region III-4ASam Kline 200-yard Free2nd1:42.09
Region III-4ANathan Ciatti 200-yard IM4th1:57.37
Region III-4ACameron Cooper One-Meter Diving4th311.05
Region III-4AKeith Urbanski One-Meter Diving7th237.50
Region III-4AJerick Pena 100-yard Butterfly6th53.77
Region III-4AMitchell Kline 100-yard Free3rd48.94
Region III-4ABrayden Seal 500-yard Free1st4:25.19
Region III-4A1) Brayden Seal 37.16
3) Sam Kline 29.02
2) Addison Medigovich 21.30
4) Mitchell Kline
200-yard Free Relay1st1:27.48

2012 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 4AFrisco Wakeland 2nd203
Class 4A1) Sam Kline 24.87
3) Chase Garrott 23.41
2) Brayden Seal 26.93
4) Liam Garrott 21.54
200-yard Medley Relay3rd1:36.75
Class 4ALiam Garrott 100-yard Breast9th1:00.77
Class 4A1) Brayden Seal 47.48
3) Coleman Phelps 46.10
2) Sam Kline 46.91
4) Zachary Kline 47.88
400-yard Free Relay3rd3:08.46
Class 4ABrayden Seal 200-yard Free1st1:39.07
Class 4ASam Kline 200-yard Free7th1:45.35
Class 4AMitchell Kline 200-yard Free16th1:46.40
Class 4AChase Garrott 200-yard IM3rd1:54.56
Class 4AZachary Kline 50-yard Free11th21.82
Class 4AChase Garrott 100-yard Butterfly9th52.03
Class 4AZachary Kline 100-yard Free12th47.86
Class 4AColeman Phelps 100-yard Free15th48.03
Class 4ABrayden Seal 500-yard Free1st4:28.23
Class 4ASam Kline 500-yard Free10th4:41.53
Class 4A1) Chase Garrott 21.61
3) Liam Garrott 21.69
2) Coleman Phelps 21.23
4) Zachary Kline 21.08
200-yard Free Relay3rd1:25.61
Region III-4AFrisco Wakeland 1st428
Region III-4A1) Sam Kline 24.98
3) Chase Garrott 23.09
2) Brayden Seal 27.41
4) Liam Garrott 21.32
200-yard Medley Relay1st1:36.80
Region III-4AJerick Pena 100-yard Back3rd55.05
Region III-4ASamuel Moore 100-yard Back4th55.82
Region III-4ALiam Garrott 100-yard Breast3rd1:00.37
Region III-4ACarter Boone 100-yard BreastDQ
Region III-4A1) Brayden Seal 47.09
3) Coleman Phelps 47.42
2) Sam Kline 47.65
4) Zachary Kline 46.77
400-yard Free Relay1st3:08.93
Region III-4ABrayden Seal 200-yard Free1st1:39.98
Region III-4ASam Kline 200-yard Free2nd1:44.30
Region III-4AMitchell Kline 200-yard Free3rd1:45.09
Region III-4AChase Garrott 200-yard IM1st1:54.56
Region III-4ACarter Boone 200-yard IM7th2:04.45
Region III-4AZachary Kline 50-yard Free4th21.74
Region III-4AColeman Phelps 50-yard Free5th21.79
Region III-4ALiam Garrott 50-yard Free7th21.94
Region III-4AKeith Urbanski One-Meter Diving11th242.55
Region III-4AChase Garrott 100-yard Butterfly1st51.62
Region III-4ASamuel Moore 100-yard Butterfly4th54.63
Region III-4AJerick Pena 100-yard Butterfly7th55.90
Region III-4AColeman Phelps 100-yard Free2nd47.60
Region III-4AZachary Kline 100-yard Free4th47.65
Region III-4ABrayden Seal 500-yard Free1st4:32.10
Region III-4ASam Kline 500-yard Free2nd4:45.15
Region III-4AMitchell Kline 500-yard Free6th4:52.27
Region III-4A1) Coleman Phelps 22.07
3) Liam Garrott 21.34
2) Chase Garrott 21.27
4) Zachary Kline 21.03
200-yard Free Relay1st1:25.71

2011 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 4AFrisco Wakeland 6th108
Class 4A1) Chase Garrott 25.83
3) Zachary Kline 24.35
2) Brayden Seal 27.70
4) Liam Garrott 21.98
200-yard Medley Relay8th1:39.86
Class 4A1) Liam Garrott 49.86
3) Brayden Seal 46.95
2) Coleman Phelps 47.65
4) Zachary Kline 47.70
400-yard Free Relay5th3:11.86
Class 4ABrayden Seal 200-yard Free9th1:43.16
Class 4ALiam Garrott 50-yard Free15th22.45
Class 4ABrayden Seal 500-yard Free2nd4:34.78
Class 4A1) Coleman Phelps 22.15
3) Zachary Kline 21.48
2) Chase Garrott 22.37
4) Liam Garrott 21.70
200-yard Free Relay4th1:27.70
Region III-4AFrisco Wakeland 2nd265
Region III-4A1) Chase Garrott 25.64
3) Zachary Kline 24.02
2) Brayden Seal 27.77
4) Liam Garrott 21.44
200-yard Medley Relay2nd1:38.87
Region III-4AChase Garrott 100-yard Back2nd55.06
Region III-4ALiam Garrott 100-yard Breast4th1:01.71
Region III-4A1) Chase Garrott 49.10
3) Brayden Seal 46.96
2) Coleman Phelps 48.00
4) Zachary Kline 48.00
400-yard Free Relay1st3:12.06
Region III-4ABrayden Seal 200-yard Free1st1:42.10
Region III-4ALiam Garrott 50-yard Free4th21.88
Region III-4AColeman Phelps 50-yard Free5th22.05
Region III-4AChase Garrott 100-yard Butterfly5th54.55
Region III-4AColeman Phelps 100-yard Free4th48.59
Region III-4AZachary Kline 100-yard Free5th48.97
Region III-4ABrayden Seal 500-yard Free1st4:38.37
Region III-4AMitchell Kline 500-yard Free4th4:54.09
Region III-4A1) Coleman Phelps 22.26
3) Zachary Kline 21.94
2) Samuel Moore 22.82
4) Liam Garrott 21.63
200-yard Free Relay3rd1:28.65

2010 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 4AFrisco Wakeland 4th145
Class 4A1) Coleman Phelps 26.54
3) Zachary Kline 24.09
2) Liam Garrott 28.89
4) Tanner Sanders 21.96
200-yard Medley Relay11th1:41.48
Class 4A1) Brayden Seal 48.91
3) Tanner Sanders 49.96
2) Zachary Kline 47.69
4) Devin Compan 45.05
400-yard Free Relay4th3:11.61
Class 4ABrayden Seal 200-yard Free9th1:45.23
Class 4ADevin Compan 50-yard Free4th20.90
Class 4AB J Cindell One-Meter Diving4th398.85
Class 4ADevin Compan 100-yard Free1st45.45
Class 4ABrayden Seal 500-yard Free7th4:44.98
Class 4A1) Liam Garrott 22.61
3) Tanner Sanders 22.19
2) Zachary Kline 21.37
4) Devin Compan 20.40
200-yard Free Relay3rd1:26.57

2009 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 4AFrisco Wakeland 6th119
Class 4A1) Devin Compan
3) Jesse Kubanet
2) Ian Sim
4) Tanner Sanders
200-yard Medley Relay5th1:39.47
Class 4ADevin Compan 100-yard Back9th54.43
Class 4A1) Kenneth Hall
3) Liam Garrott
2) Zachary Kline
4) Jesse Kubanet
400-yard Free Relay10th3:18.51
Class 4ALiam Garrott 200-yard IM10th2:02.98
Class 4AB J Cindell One-Meter Diving5th371.80
Class 4AJesse Kubanet 100-yard Butterfly13th53.74
Class 4ADevin Compan 100-yard Free4th46.42
Class 4A1) Liam Garrott
3) Tanner Sanders
2) Jesse Kubanet
4) Devin Compan
200-yard Free Relay5th1:28.28

2007 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 4AFrisco Wakeland 25th20

2006 UIL Boys Swimming & Diving Playoffs
Class 4AFrisco Wakeland 36th7